Wielkopolskie firmy chcą eksportować swoje produkty nad Sekwanę

Biznes Inwestycje kraj Wydarzenia

Doing Business in France, czyli… Jak wielkopolscy przedsiębiorcy mogą robić interesy we Francji i dlaczego to się opłaca? 25 lutego o godz. 10.00 rozpocznie się konferencja online pn. „Doing business in France”, podczas której branżowi eksperci i przedsiębiorcy mający sukcesy na tym rynku wyjaśnią, jak przeprowadzić ekspansję zagraniczną i skąd wziąć to środki.

Francja dla krajowych przedsiębiorstw jest rynkiem, który umożliwia rozwój potencjału biznesowego – podkreśla Katarzyna Kierzek-Koperska, Wiceprezes Wielkopolskiego Funduszu Rozwoju. – Brexit spowodował, że właśnie Francja stała się trzecim co do wielkości, po Niemczech i Czechach, rynkiem zbytu towarów z Polski. Urządzenia elektryczne, pojazdy samochodowe i ich części, komputery, wyroby elektroniczne i optyczne wiodą prym w statystykach polskiego eksportu nad Sekwanę. Rozwija się także sprzedaż usług. Francuzi są szóstym pod względem wartości nabywcą usług świadczonych przez polskie podmioty. Wielkopolskie firmy również w rynku francuskim upatrują szansę, planując strategię rozwoju ekspansji zagranicznej – dodaje K. Kierzek-Koperska.

Konferencja koncentruje się na praktyce. Uczestnicy poznają instrukcje do przygotowania strategii eksportowej, możliwości nawiązania relacji biznesowych z francuskimi podmiotami, źródła finansowania ekspansji zagranicznej
i przykłady udanych realizacji z pierwszej ręki – bezpośrednio od przedsiębiorców z Wielkopolski, którzy prowadzą biznesy na francuskim rynku.

 

W programie konferencji m.in.:

 • Odpowiedzi na te i wiele innych pytań: Jak nawiązać relacje biznesowe we Francji? Jak działać na tym rynku, również w sektorze e-commerce? Dla których branż są największe szanse? Jak sprawdzić wiarygodność kontrahenta? Jaka jest etykieta biznesu i przyszłość polsko-francuskich relacji gospodarczych? W jaki sposób sfinansować wejście na rynek francuski?
 • Do dyspozycji uczestników m.in. eksperci Zagranicznego Biura Handlowego Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu, którzy przedstawią, jak mogą pomóc lokalnym MŚP w formie bezpłatnych usług tj. branżowe analizy rynku, poszukiwanie i weryfikacja partnerów biznesowych, wsparcie przy organizacji stoisk na targach, organizowanie spotkań B2B, misji biznesowych skrojonych na miarę danej firmy, pomoc w kontaktach z francuską administracją oraz promocja eksporterów i dostęp do powierzchni biurowej na terenie Francji na spotkania biznesowe,
  co szczególnie ważne dla firm dopiero rozpoczynających działania eksportowe.
 • Omówienie dobrych praktyk w zakresie kompletnego procesu ekspansji zagranicznej: od badań marketingowych, przez tworzenie strategii ekspansji i nawiązywanie dla rodzimych firm kontaktów biznesowych
  z francuskimi partnerami, po testowanie koncepcji i prototypów nowych produktów we Francji.
 • Relacje wielkopolskich przedsiębiorców, którzy osiągnęli sukces w wymianie handlowej na rynku francuskim
  w takich branżach jak opakowania, urządzenia gastronomiczne, branża kosmetyczna – produkty i usługi.
 • Źródła finansowania celów związanych z eksportem. Wsparcie inwestycji z zakresu kupna, budowy, modernizacji nieruchomości produkcyjno-usługowych, zakup  środków trwałych – maszyn, urządzeń oraz wsparcie w zakresie obrotowo-inwestycyjnym. Pożyczka Ekspansja – produkt kredytowy na preferencyjnych warunkach przygotowany ściśle pod eksportowe cele wielkopolskich firm, w ramach którego udzielono już wsparcia w kwocie ponad 30 mln zł.

Konferencja „Doing business in France” jest bezpłatna, ma formułę online i jest kierowana do przedsiębiorców, instytucji otoczenia biznesu oraz wszystkich osób zainteresowanych tematyką spotkania. Wystarczy wysłać zgłoszenie chęci udziału na adres wydarzenie@wfr.org.pl lub użyć formularza kontaktowego. Każda zapisana osoba otrzyma link do spotkania dzień przed wydarzeniem.


Konferencje z serii „Doing business in…”
  to ceniony przez przedsiębiorców cykl spotkań, podczas których każdorazowo omawiane są możliwości ekspansji zagranicznej w innym kraju. Forum wymiany wiedzy i doświadczeń umożliwia uczestnikom poznanie realiów biznesowych oraz możliwości kooperacji z międzynarodowymi partnerami. Specyfikę zagadnień gospodarczych przybliżają eksperci branżowi i praktycy biznesu operujący na rynku, któremu poświęcone są poszczególne konferencje. Wydarzenie organizuje Wielkopolski Fundusz Rozwoju sp. z o.o.

 

Wielkopolski Fundusz Rozwoju sp. z o.o. z siedzibą w Poznaniu jest spółką Samorządu Województwa Wielkopolskiego, działającą na rzecz rozwoju regionu i wsparcia finansowego MŚP. Oferuje szeroki pakiet instrumentów finansowych, w tym oparte na preferencyjnych warunkach pożyczki, czy poręczenia. Z oferty skorzystało już dotąd ponad 3200 przedsiębiorców z województwa wielkopolskiego.

 • Wielkopolski Fundusz Rozwoju sp. z o.o., Dział Informacji i Promocji