W lasach pod Chodzieżą grasują wilki. Podchodzą coraz bliżej ludzi

Chodzież Najnowsze

Coraz więcej wilków bytuje w lasach pod Chodzieżą. Szukając pożywienia penetrują nawet posesje i gospodarstwa. Czy mieszkańcy powinni zacząć się bać?

Jedna z mieszkanek Rataj zauważyła w pobliżu swego domu szczątki zażartych przez wilki dwóch jeleni. Taki widok może napawać lękiem i obawą o zwierzęta domowe czy hodowlane. A nawet o ludzkie życie.

Jak to właściwie jest z wilkami i ludźmi? Te drapieżniki zasadniczo unikają kontaktu z człowiekiem, a podczas przypadkowego spotkania nie zachowują się agresywnie i zazwyczaj szybko się oddalają. O ile nie są prowokowane, nie stanowią zagrożenia dla człowieka.

Wilki zazwyczaj polują na zwierzynę leśną, ale zdarza się, że ich ofiarami padają też psy i koty.

W ostatnim czasie drapieżniki te można coraz częściej spotkać w lasach Nadleśnictwa Podanin. Żyje tam około 20 osobników. Jak zachować się, gdy podczas spaceru staniemy twarzą w twarz z wilkiem?

?Należy zachowywać się spokojnie i nie zbliżać się do zwierząt. Najlepiej stać nieruchomo. Nie wolno odwracać się ani uciekać ? radzi Przemysław Tarkowski, zastępca nadleśniczego w Nadleśnictwie Podanin.

Nie należy też straszyć wilków materiałami pirotechnicznymi. Można zastosować tzw. fladry, czyli sznury z przywiązanymi kawałkami materiału w jaskrawych barwach, które skutecznie odstraszają drapieżniki. Należy również zadbać o niepozostawianie odpadków spożywczych, które mogą zachęcać wilki do poszukiwania pokarmu w obrębie siedzib ludzkich.

Pamietajmy. Wilki w Polsce są pod ścisłą ochroną!

(Red.)