WODA NIE WYBACZA BEZMYŚLNOŚCI I BRAKU WYOBRAŹNI- DZIAŁANIA DZIELNICOWYCH

Interwencje Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

Policjanci dzielnicowi od rana prowadzą działania prewencyjne na obszarach przywodnych. Celem akcji jest przypominanie i zapoznanie z radami i wskazówkami, które pozwolą uniknąć niepotrzebnej tragedii oraz spędzić bezpiecznie wakacje i czas wolny. W ramach działań policjanci wręczali ulotki promujące bezpieczeństwo na plaży, a dla najmłodszych opaski niezgubki i do nauki pływania dmuchane koła oraz rękawki.

Działania prowadzone były przy jeziorze Raduń i Zamkowym oraz na wałeckich kąpieliskach. Policjanci realizowali działania kontrolno- edukacyjne w ramach corocznej kampanii „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.  Sprzyjające warunki atmosferyczne, a zwłaszcza upalne dni, to wzrost liczby osób korzystających z uroków plażowania, zwłaszcza, że dzisiaj dzieci i młodzież zakończyły naukę w szkołach. Woda, nawet ta pozornie najspokojniejsza, w jednej chwili może stać się niebezpiecznym, groźnym żywiołem, dlatego tak ważne są zasady bezpiecznego zachowania się nad wodą.

Brawura, przecenianie swoich umiejętności pływania i alkohol to główne przyczyny utonięć. Dlatego, tak ważna jest profilaktyka. Policjanci w ramach działań wręczali napotkanym osobom przygotowane ulotki ze wskazówkami bezpieczeństwa „Woda nie wybacza bezmyślności i braku wyobraźni”.

Niestety każdego roku na tych obszarach,  wzrasta liczba utonięć. Wielu tragedii, do których dochodzi nad wodą można byłoby prawdopodobnie uniknąć, gdyby ludzie pamiętali o zachowaniu podstawowych zasad bezpieczeństwa w czasie wypoczynku nad wodą. Dzielnicowi przypominali o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. Podczas dzisiejszej akcji mundurowi wręczali najmłodszym opaski „niezgubki” i dmuchane koła oraz rękawki do nauki pływania.

Opaska przydatna będzie, podczas pobytu np. nad morzem, gdzie plaże są znacznie większe, a dzięki niej w razie zagubienia się dziecka pomocna w ustaleniu opiekunów. Wystarczy tylko nanieść na opaskę numer do rodzica/ opiekuna. Do działań włączył się Urząd Miasta Wałcz.

Pamiętajmy! Woda nie wybacza braku bezmyślności i braku wyobraźni.

Wskazówki bezpieczeństwa:

– Zawsze stosuj kremy ochronne

– Wybieraj wyłącznie strzeżone plaże

– Zawsze stosuj się do regulaminu plaży

– Słuchaj się ratownika!

– Nie przyprowadzaj na plażę płochliwego psa

– Nie pozwalaj dzieciom na samodzielną kąpiel

– Nigdy nie wchodź do wody pod wpływem alkoholu, narkotyków czy natychmiast po intensywnym opalaniu

– Zawsze zakładaj kapok, kiedy korzystasz ze sprzętu pływającego!

KPP Wałcz