WORD-y mają coraz większe problemy z utrzymaniem

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

WORD-y mają coraz większe problemy z utrzymaniem. Problem ten mają rozwiązać podwyżki cen za egzaminy.

Dotychczas w większości Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego odbywały się protesty egzaminatorów, którzy domagali się podwyżek. Jednak opłaty za egzaminy nie uległy zmianie od 10 lat. Pilski WORD za ubiegły rok notuje ponad mln zł straty.

Zarząd województwa wielkopolskiego zaproponował już nowe stawki. W najbardziej popularnej kategorii B, za egzamin teoretyczny trzeba będzie zapłacić nie 30 a 50 zł. W części praktycznej zamiast 140 już 200 zł.

Radny sejmiku Adam Bogrycewicz proponuje, aby maksymalne stawki były na poziomie 40 zł za teorię oraz 170 zł za egzamin praktyczny.

– Nie ma naszej zgody na bezzasadne ustanowienie wysokości opłat maksymalnych. Nie przekonuje nas, że na konwencie województw ustalono, że wszystkie województwa będą ustalać kwoty maksymalne. Powinniśmy analizować sytuację indywidualną każdego województwa – mówi Adam Bogrycewicz, radny województwa wielkopolskiego z PiS.

*****************************

Nowelizacja Prawa o ruchu drogowym zmienia cenniki za egzaminy na prawo jazdy. Jednak o ich wysokości decydują sejmiki województwa w drodze uchwały będącej aktem prawa miejscowego.

Choć nowe prawo pozwala sejmikom decydować o wysokości opłat za uzyskanie prawa jazdy, to prawodawcy ustalili jedynie górne granice, których nie wolno przekraczać. Według nowelizacji egzamin teoretyczny nie może być droższy niż 50 zł, a egzamin praktyczny – 200 zł lub 250 zł w zależności od kategorii.

Przykładowo: w 2022 r. egzamin teoretyczny na prawo jazdy kat. B kosztował 30 zł, a praktyczny – 140 zł. Jeśli sejmik od tego roku zdecyduje się na maksymalne stawki, to potencjalny kierowca musi zapłacić kolejno 20 i 60 zł więcej.

Dlatego Związek Województw rekomenduje, aby cena za egzaminy teoretyczne w całej Polsce wynosiła 50 zł. W przypadku egzaminów praktycznych koszty powinny być zależne od kategorii:

  • AM, A1, A2, A, B1, B, C1, D1 lub T – 200 zł;
  • B96, B+E, C1+E, C, C+E, D, D+E lub D1+E – 250 zł.

 

Red.