WSPÓLNE ĆWICZENIA POLICJI Z NADLEŚNICTWEM

Najnowsze Regiony Wałcz Wydarzenia

Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Wałczu zorganizowali w gminie Mirosławiec ćwiczenia, podczas których upozorowali na terenie leśnym ucieczkę osoby legitymowanej. Celem spotkania było usprawnienie współdziałania służb w sytuacjach kryzysowych, kiedy funkcjonariusze oraz przedstawiciele instytucji muszą skutecznie współdziałać podczas poszukiwania osób.

Obszary leśne Nadleśnictwa Mirosławiec  były miejscem rozgrywania scenariusza ćwiczeń pod nazwą „Ucieczka” . Ćwiczenia zostały zorganizowane przez Komendę Powiatową Policji w Wałczu we współpracy z Nadleśnictwem Mirosławiec.
Spotkanie  rozpoczęło się od omówienia scenariusza przez zastępcę naczelnika Wydziału  Prewencji asp. szt. Marcina Mironowa wałeckiej jednostki Policji oraz poruszenia zagadnień związanych z prowadzeniem poszukiwań przez służby biorące udział w ćwiczeniach.

Głównym elementem ćwiczeń było sprawdzenie współpracy służb w trakcie symulowanej sytuacji oddalenia się legitymowanej kobiety w pobliżu obszaru leśnego nieopodal jeziora Kosiakowo. Scenariusz ćwiczeń zakładał, że kobieta oddaliła się w nieznanym kierunku podczas sprawdzania jej tożsamości przez funkcjonariusza w systemie policyjnym. Sprawczyni interwencji wykorzystała chwilową sytuację, kiedy jeden z policjantów oddala się do radiowozu po urządzenie do sprawdzania osób. W  wyniku chwilowej nieuwagi nieznana kobieta ucieka w teren leśny.

Okazuje się, że jest ona osobą poszukiwaną do odbycia kary pozbawienia wolności. O zdarzeniu zostaje powiadomiony dyżurny jednostki. Po chwili zostaje ogłoszony alarm w jednostce i  rozpoczynają się działania poszukiwawcze. W poszukiwaniach wykorzystany jest także pies służbowy patrolowo- tropiący celem nawęszenia elementu odzieży pozostawionej przez sprawcę. Pies podejmuje tropienie.

W wyniku działań poszukiwawczych zatrzymana zostaje sprawczyni interwencji.  Celem wspólnych działań było doskonalenie i sprawdzenie umiejętności prowadzenia działań poszukiwawczych w terenie trudno dostępnym,  form kontaktów pomiędzy służbami, odpowiedniego przepływu informacji, a także podejmowania szybkich decyzji na podstawie uzyskiwanych informacji za pośrednictwem różnych form kanałów informacyjnych. Często w przypadku zaginięć liczy się każda minuta.