Wspólne listy mogą poczekać, wspólne działania nie!

Biznes Interwencje kraj Najnowsze Polityka Praca Regiony Wydarzenia
Zimno grozi ludziom a przedsiębiorcom bankructwo. To skutki nieudolnych rządów Prawa i Sprawiedliwości – twierdzi senator Adam Szejnfeld (PO), który wraz z panią poseł Małgorzatą Jansyką (PO) i posłem Krzysztofem Paszykiem (PSL) oraz posłem Romualdem Ajchlerem (SLD) razem zorganizowali pierwszą w historii wspólną konferencję opozycji demokratycznej w Okręgu Pilskim.
Co nas bowiem może lepiej łączyć, jeśli nie wspólna troska o los ludzi, mieszkańców naszego okręgu, przedsiębiorców
oraz samorządów terytorialnych i podległych im placówek, jak szkoły czy na przykład szpitale?… – tłumaczył inicjatywę senator Adam Szejnfeld.
Dlatego konferencję poświecono dwóm tematom, które łączą w stanowisku i opinii partie opozycyjne:
1. Czy zimą w polskich domach będzie ciepło, a przedsiębiorcy przetrwają drożynę PiS?
2. Kampania wyborcza posłów PiS-u budowana na dotacjach dla samorządów wcześniej ograbionych z dochodów własnych, to manipulacja opinią publiczną!
– Senat uchwalił kwotę 3000 zł dopłaty nie tylko na węgiel, ale na wszystkie źródła ciepła, czyli pellet, olej opałowy, drewno kawałkowe i gaz LPG, lecz PiS w Sejmie to odrzucił!
– Senat uchwalił objęcie pomocą w zakresie cen ogrzewania także małe i średnie przedsiębiorstwa, lecz PiS w Sejmie to odrzucił!
– Senat uchwalił zmniejszenie stawki VAT z 23% na 0% dla gazu płynnego LPG, oleju opałowego i pelletu, lecz PiS w Sejmie to odrzucił!
– wyliczał senator Adam Szejnfeld dobre dla ludności, przedsiębiorców i samorządów poprawki opozycji demokratycznej uchwalone w Senacie, ale odrzucone przez PiS i Zjednoczoną Prawicę w Sejmie.
Poseł Paszyk przypomniał natomiast, że Koalicja Polska chce zamrozić ceny energii dla firm na poziomie z czerwca 2022 r. W tym celu PSL przygotował w tej sprawie projekt ustawy, która została skierowana do Sejmu. Inicjatywę poparła poseł Małgorzata Janyska, dodając, że swoje inicjatywy na rzecz ochrony obywateli i samorządów przed zgubnymi skutkami
polityki PiS ma także Koalicja Obywatelska, które są składane i w Sejmie i w Senacie, lecz karygodnie blokowane są przez Prawo i Sprawiedliwość. Oskubany ma dziękować skubiącemu, że go oskubał. Strategia polityczna PiS-u to zmniejszać dochody własne samorządom, dawać dotacje według politycznego klucza, wymuszać publiczne podziękowania i kampania wyborcza robi się sama – mówiła poseł Małgorzata Janyska odnosząc się do drugiego tematu konferencji, czyli jak rząd odbiera samorządom pieniądze, aby potem je już po uważaniu rozdawać realizując cele swojej kampanii wyborczej.
Manipulacja, kłamstwo, budowanie fikcji. Zdzieranie z jednych, by zagarniętą kasą mamić innych, oto polityka PiS! – dodał senator Szejnfeld, a poseł Paszyk przypomniał, że taka polityka szkodzi samorządom, w tym szczególnie realizacji ich planów inwestycyjnych oraz godzi w możliwości realizacji wydatków bieżących.
Na pytania dziennikarzy, czy organizatorzy konferencji są zwolennikami jednej listy wyborczej w wyborach do Sejmu, senator Adam Szejnfeld podkreślił, iż konieczna jest współpraca i współdziałanie partii opozycyjnych we wszystkich publicznie ważnych
sprawach. Już teraz. Natomiast kwestia list oraz ich liczba jest sprawą techniczną i powinna poczekać co najmniej do ostatecznego rozstrzygnięcia kwestii ordynacji wyborczej oraz liczby okręgów wyborczych.
Jak wiemy bowiem, PiS zapowiada manipulowanie w prawie wyborczym. Zanim zatem te sprawy się nie wyjaśnią, to ani politycznie ani techniczne nie ma podstaw do racjonalnego rozstrzygania o listach wyborczych. Na to przyjdzie czas w przyszłości, na kilka miesięcy przed wyborami – dodał senator Ziemi Pilskiej.
Kamila Łańska
Dyrektor Biura Senatorskiego Adama Szejnfelda
Wiceprzewodniczącego Senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności
Przewodniczącego Senackiego Zespołu ds. Małych i Średnich Przedsiębiorstw
Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile
64-920 Piła, ul. Grunwaldzka 2/10.
e-mail: szejnfeld.biuro@gmail.com
tel. +48 602 738 542
Portale i media społecznościowe:
www.szejnfeld.pl
www.kobiecastronazycia.pl
www.facebook.com/PoselSzejnfeld/
www.twitter.com/szejnfeld
www.instagram.com/szejnfeld/
#PlatformaObywatelska #KoalicjaObywatelska #PSL #Lewica #Demokracja #WolneWybory
#Prawrządność #KOD #ObywateleRP #SilniRazem #StrajkKobiet #JST
#SamorządTerytorialny #Finanse #Zima #Chłód #Gospodarka #Przedsiębiorczość #MSP