Jak wypadli tegoroczni absolwenci podstawówek?
Do egzaminu ósmoklasisty przystąpiło aż 510,4 tys. uczniów (większy rocznik spowodowany jest reformą edukacji obniżającą wiek szkolny z siedmiu do sześciu lat). Najsłabiej ósmoklasistom poszła matematyka – średnio otrzymali z tej części testu 53 % punktów. Ponad 74 tys. zdających, czyli prawie 16 %, otrzymało jednak wynik powyżej 90 %.
Największym problemem było zadanie otwarte z geometrii, którego rozwiązanie wymagało przekształcenia równania z jedną niewiadomą. Najlepiej uczniowie poradzili sobie z obliczaniem pierwiastków i z prostymi obliczeniami pamięciowymi.
Najsłabiej poszedł egzamin z matematyki – średnia to 37 %. Z polskiego uzyskały więcej, bo średnio 45 %, a z angielskiego 46 %, z języka rosyjskiego 90 %.
Każdy uczeń może teraz sprawdzić swój wynik na indywidualnym koncie za pośrednictwem portalu uruchomionego przez właściwą Okręgową Komisję Edukacyjną. Zaświadczenia młodzież będzie mogła odebrać ze swoich szkół pod koniec tygodnia, 6 lipca. Ci, którzy mają wątpliwości, czy zostali dobrze ocenieni, do OKE mogą złożyć wniosek o wgląd do pracy, a potem ewentualne odwołanie.
Jak sprawdzić wyniki z egzaminu ósmoklasisty?
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała wyniki egzaminu na swojej stronie internetowej. W poniedziałek po godz. 10.00 absolwenci klas VIII szkół podstawowych mogą poznać swoje indywidualne wyniki za pośrednictwem ZIU – przygotowanej na zlecenie resortu edukacji, która pozwala uczniom sprawdzać uzyskane przez siebie wyniki egzaminów państwowych. Aplikacja znajduje się pod adresem: https://ziu.gov.pl/.
Co warto wiedzieć o egzaminie ósmoklasisty?
Egzamin ósmoklasisty był przeprowadzany na podstawie wymagań egzaminacyjnych, a nie na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego. Wymagania egzaminacyjne stanowią zawężony katalog wymagań określonych w podstawie programowej.
Przystąpienie do egzaminu ósmoklasisty jest warunkiem ukończenia szkoły podstawowej, a jego wynik wpływa na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadpodstawowej. Połowa wszystkich punktów do zdobycia – to właśnie punkty za egzamin. Druga połowa to punkty za oceny na świadectwie szkolnym i inne osiągnięcia ucznia.
Redakcja