Wypiła kilka piw i pojechała do pracy. Tak obchodziła Światowy Dzień Trzeźwości pewna 59-latka…

Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. W związku z przypadającym 15 kwietnia Światowym Dniem Trzeźwości, policjanci ruchu drogowego jednostki policji w Wałczu prowadzili na terenie miasta działania dla kierujących.

?Alkohol i kierownica to bardzo złe połączenie, dlatego policjantami ?nagradzali? trzeźwych kierowców. Niestety, podczas akcji policjanci zatrzymali nietrzeźwą kierującą, która… wracała z pracy – mówi asp. Beata Budzyń w KPP w Wałczu. ?W Polsce zarówno jazda w stanie po spożyciu alkoholu, jak i w stanie nietrzeźwości jest zabroniona i grozi za nią odpowiedzialność karna.

Z okazji Światowego Dnia Trzeźwości policjanci wałeckiej drogówki prowadzili na terenie miasta niecodzienne działania. Mundurowi kontrolowali stan trzeźwości kierowców. Na każdą z kontrolowanych osób czekała miła niespodzianka. Według specjalistów właśnie alkohol jest głównym czynnikiem przestępstw i patologii społecznych.

?Akcja spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem zarówno wśród kierujących samochodami, ale także z miłą opinią rowerzystów, motocyklistów, a także i pasażerów, którzy mają ogromny wpływ na to, czy pijany kierowca wsiądzie ?za kółko? – zaznacza aspirant Budzyń.

Niestety, wczoraj nie wszyscy kierowcy byli trzeźwi.

?Policjanci zatrzymali do kontroli auto prowadzone przez 59-latkę. Kobieta początkowo zaprzeczała, że spożywała alkohol. Okazało się jednak, że rano przed wyjazdem do pracy wypiła kilka piw. Urządzenie do sprawdzenia stanu trzeźwości pokazało ponad 0,5 promila alkoholu w wydychanym powietrzu. 59-latce grozi utrata prawa jazdy nawet na 10 lat, kara pozbawienia wolności do lat 2 oraz kary finansowe – podkreśla B. Budzyń.

Podczas akcji każda osoba otrzymała jednorazowy alkotest, zapach do auta a także ulotkę promującą trzeźwość, szczególnie za kierownicą. Działania zaciekawiły także pieszych, bo przecież pijany kierowca, to zagrożenie dla wszystkich uczestników ruchu drogowego.

(Red.)
Fot. KPP Wałcz