Wzrost zachorowań na COVID-19 – szpitale wprowadzają ograniczenia i maseczki

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia Zdrowie

COVID-19 znów atakuje – wzrasta liczba zakażeń koronawirusem. Na całym świecie od 23 października do 19 listopada 2023 roku zidentyfikowano ponad pół miliona nowych przypadków zachorowań na COVID-19, a ponad 2400 zakażonych zmarło.

W Polsce oficjalne raporty nie pokazują gwałtownego wzrostu zakażeń koronawirusem SARS-CoV-2 (jest to koło 2 tys. przypadków dziennie, poza weekendami), jednak eksperci zajmujący się zdrowiem są zgodni co do tego, że faktycznie zachorowań jest znacznie więcej, nawet kilkadziesiąt do stu tysięcy dziennie. Obecnie nie ma obowiązku testowania pacjentów zgłaszających się do lekarza z objawami mogącymi świadczyć o infekcji koronawirusowej (przeważnie chorzy wykonują takie testy na własną rękę, kupując je w aptekach).

Z tego powodu niektóre placówki medyczne już ograniczają lub wstrzymują planowe przyjęcia oraz odwiedziny chorych. Inne nakładają na pacjentów obowiązek zakrywania ust i nosa przy pomocy jednorazowych maseczek podczas wizyt w przychodniach czy na oddziałach.

Przypomnijmy, że 1 lipca 2023 roku konieczność noszenia masek w placówkach leczniczych i w aptekach została zniesiona, jednak kierownik szpitala nadal ma  prawo wprowadzić taki obowiązek.