Dofinansowanie pobytu dzieci w żłobkach. Do placówek trafiło już 95 mln zł

Edukacja kraj Najnowsze Polityka Wydarzenia

Niższe opłaty za pobyt dziecka np. w żłobku to w praktyce bardziej przystępna opieka i odciążenie domowego budżetu. – Do tej pory w ramach dofinansowania do pobytu dzieci w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna do instytucji opieki trafiło już ponad 95 mln zł – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Kolejnym nowym instrumentem wsparcia dla rodzin z małymi dziećmi – obok rodzinnego kapitału opiekuńczego – jest dofinansowanie pobytu dziecka w żłobku, klubie dziecięcym lub u dziennego opiekuna. To do 400 zł miesięcznie. Dotyczy ono tych dzieci, które nie kwalifikują się do rodzinnego kapitału opiekuńczego, ponieważ nie spełniają np. kryterium wieku.

Do placówek trafiło już 95 mln zł

– Dofinansowanie do pobytu dziecka np. w żłobku to odciążenie domowego budżetu. Zależy nam, by ta opieka była jak najbardziej przystępna. Wiemy, jak jest to ważne – mówi minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Jak dodaje, do tej pory w ramach dofinansowania do instytucji opieki trafiło już ponad 95 mln zł na 78,5 tys. dzieci

Wniosek o dofinansowanie tylko online

Wnioski o dofinansowanie pobytu w żłobku, można składać tylko drogą elektroniczną przez:

  • portal Empatia Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej,
  • PUE ZUS,
  • bankowość elektroniczną.

Chociaż dofinansowanie weszło w życie 1 kwietnia br., przysługiwało z wyrównaniem od stycznia br. – warunkiem było jednak złożenie wniosku do końca maja.