Z kart historii: tragiczna śmierć Jerzego Grochowskiego

Najnowsze Piła Sport

W poniedziałek, 23 listopada odszedł od nas Tadeusz Borsukiewicz, były żużlowiec Polonii Piła, który reprezentował jej barwy w pierwszej połowie lat 60. Przerzedza się grono ludzi żużla?

Rówieśnikiem Tadeusza był Jerzy Grochowski ? wielki sportowy talent, o którym mówiło się, że może pójść w ślady swojego szwagra, Wiesława Rutkowskiego. Urodzony w 1940 roku ?Jerzyk? – jak mawiali o nim koledzy ? marzył, aby jeździć na żużlu tak szybko, jak się tylko da. Wkrótce miał zadebiutować w lidze. Nadeszła jednak czarna środa, 3 czerwca 1959 roku.

Na torze przy Roosevelta odbywał się trening przed kolejnym ligowym meczem Polonii. Do jednego z próbnych wyścigów wyjechał Grochowski, a wraz z nim dwóch innych zawodników. Rozgorzała walka na całego. Krytyczny moment nastąpił, gdy cała trójka uczestniczyła w karambolu na wyjściu z drugiego łuku. – Krzyżaniak i Majson wyskoczyli lub ich odrzuciło, natomiast Grochowski wraz z maszynami poleciał w górę, upadając na wale za torem (ławek wówczas nie było, znajdował się tam wał usypany z gruzów). Jerzy Grochowski oddał swoje życie dla dobra pilskiego sportu żużlowego. Pamięć o nim to nasz obowiązek ? apeluje Jerzy Leonard Gawski, jeden z najbardziej oddanych kibiców starszej generacji.

A tak o tragicznym w skutkach wypadku pisał w czerwcu 1959 roku ?Głos Pilski?: ?Wielkie emocje przeżywali sportowcy Piły i okolic, gdy przed kilku tygodniami dawny kolega ich z pilskiego klubu KKS Polonia Jerzy Adamski zawzięcie walczył o mistrzostwo Europy w boksie. (?) W kilka dni później zdarzył się tragiczny wypadek, który sportowców i kibiców sportu motorowego okrył żałobą. Młody zawodnik kolejowego klubu sportowego w Pile Jerzy Grochowski uległ śmiertelnemu wypadkowi w czasie jazdy treningowej na torze żużlowym. W pogrzebie wzięło udział mnóstwo delegacji oficjalnych i tysiące mieszkańców miasta.?.

Rodzinny grób Grochowskich (w tym Jerzego) znajduje się na pilskim cmentarzu przy ulicy Motylewskiej (kwatera 4/A, rząd 21, grób 3). Kibice żużla w Pile powinni mieć za punkt honoru regularną wizytę w tym miejscu. Najlepiej nie tylko na początku listopada…

Sportas