Z okazji Dnia Flagi

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

PIŁA  BWA PP i Starostwo Powiatowe w Pile zaprosili wszystkich mieszkańców regionu na Piknik Rodzinny Polska – Polacy  – Biało – Czerwoni

Z okazji obchodów Dnia Flagi 2 maja przy budynku Starostwa Powiatowego w Pile odbył się piknik rodzinny „Polska-Polacy, Biało-Czerwoni”. Jego ważnymi punktami były: wystawa oraz prelekcja poświęcone symbolom narodowym, koncerty zespołu wojskowego oraz pilskiej młodzieży, a także warsztaty dla najmłodszych, podczas których wykonano przepiękne godło z Orłem Białym. Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

Patriotycznie i radośnie Powiat Pilski uczcił 2 maja Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Biało- Czerwona została podniesiona na maszt, w budynku Starostwa otwarto Pilskie Centrum Tradycji Wojskowych, a od strony Wyspy – strefę rekreacji dla mieszkańców, w której odbył się rodzinny piknik. Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego zaprosiło na wystawę, warsztaty i koncerty. Odbyła się prelekcja dotycząca symboli narodowych, wszyscy otrzymali patriotyczne pocztówki z pełnym tekstem hymnu państwowego, symbolami narodowymi i malowidłami, na których uwieczniono najważniejsze chwile glorii narodu polskiego.

Uroczystość rozpoczęła się od podniesienia flagi na maszt, który został zamontowany na budynku Starostwa. To najwyższy punkt w Pile – stolicy powiatu pilskiego, na którym powiewa Biało-Czerwona.

– Flaga to symbol państwa polskiego, naszej wolności, suwerenności i tożsamości. Bardzo mi zależało, aby na naszym budynku miała tak godne miejsce – mówił Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

Uroczystego podniesienia flagi dokonano przy wspólnym odśpiewaniu hymnu państwowego. Na ten moment przybyło wielu mieszkańców i liczni goście. Obecny był m.in. minister zdrowia Adam Niedzielski, poseł na Sejm Marta Kubiak, przedstawiciele stowarzyszeń wojskowych i organizacji  kombatanckich, Wojskowego Centrum Rekrutacji w Pile, żołnierze 122 batalionu lekkiej piechoty WOT z Dolaszewa, policjanci, seniorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Polskiego Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów, uczniowie szkół średnich, harcerze, pracownicy starostwa. Panowała podniosła atmosfera.

Po tej uroczystości otwarto Pilskie Centrum Tradycji Wojskowych. To nowe miejsce, które urządzono budynku starostwa. Zgromadzono w nim pamiątki po Garnizonie Pilskim, który miał w Pile niezwykle długą i bogatą historię. Podczas otwarcia wystąpił Chór Halka z Piły oraz Di Ortica z Szydłowa pod dyrekcją Przemysława Wojnarowskiego z koncertem pieśni patriotycznych.

Obchodom Dnia Flagi towarzyszyło otwarcie nowej strefy rekreacji, która powstała przy budynku Starostwa od strony Wyspy. Po raz pierwszy oficjalnie zaprezentowano to miejsce mieszkańcom. W miejscu tym można było oglądać wystawę Polskie Symbole Narodowe, zorganizowaną przez Biuro Wystaw Artystycznych Powiatu Pilskiego. Oprowadzał po niej zainteresowanych Mirosław Sprenger, kierownik referatu Edukacji Narodowej IPN w Bydgoszczy. Wystawa została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej IPN Delegatura w Bydgoszczy, a jej autorami są dr Kamila Churska-Wołoszczak, Piotr Wiejak. Wiele osób zainteresowało się tematem, zwłaszcza, że można było poznać  wiele ciekawostek m.in. o tym, jak przeobrażał się wizerunek orła z godła polskiego, jak „ewoluowała” korona na jego głowie i jak zmieniały się barwy symboli narodowych.

– Orzeł od tysiącleci uważany był za króla ptaków. Symbolizował władzę i potęgę. Dlatego też władcy Polski z dynastii Piastów umieszczali wizerunek orła na pieczęciach, tarczach, chorągwiach i monetach. Najstarszą zachowaną monetą z ukoronowanym orłem jest denar Bolesława Chrobrego, pierwszego króla Polski. Orzeł w koronie w tarczy stał się oficjalnym herbem państwa polskiego w XIII w., za panowania króla Przemysła II – mówił Mirosław Sprenger – Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. ustawą z 1 sierpnia 1919 r. oficjalnym herbem Rzeczypospolitej Polskiej stał się Orzeł Biały w koronie w czerwonym polu. Przypominał on kształtem polskiego Orła Białego z okresu panowania ostatniego króla Polski, Stanisława Augusta Poniatowskiego – było to nawiązanie do tradycji przedrozbiorowej i wskazanie tym samym na ciągłość państwa polskiego. Po zakończeniu II wojny światowej władze komunistyczne zależne od sowieckiej Rosji pozbawiły polskiego orła jego wielowiekowego atrybutu – korony. Dla większości Polaków akt ten symbolizował zniewolenie narodu – mówił gość z IPN.

Była także mowa o barwach narodowych na przestrzeni wieków.

– Czerwień flagi miała najpierw odcień karmazynowy, w 1927 r. zmieniony na jasnoczerwony (cynober). Obecnie obowiązuje odcień nieco ciemniejszy niż cynober.

Ważne informacje dotyczyły także polskiego hymnu.

– Rękopis Józefa Wybickiego zawiera sześć zwrotek, tymczasem zgodnie z Zarządzeniem Ministra Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z 1926 r. na hymn składają się tylko cztery (1, 2, 3 i 5).

Tekst hymnu z pełnym tekstem (także z pozostałym zwrotkami 4 i 6 zebrani otrzymali na przygotowanych pocztówkach.

Specjalną atrakcję przygotowano dla najmłodszych. Dzieci wzięły udział w warsztatach plastycznych, podczas których wykonały – w technice kolażu – przepiękne godło z Orłem Białym.

Odbył się ponadto plenerowy koncert patriotyczny w wykonaniu Kwintetu Instrumentów Dętych Blaszanych “GRANDIOSO” pochodzącego z Orkiestry Reprezentacyjnej Sił Powietrznych w Poznaniu. Kwintet powstał w 2002 r. Wielokrotnie występował reprezentując Siły Powietrzne w ambasadach, ministerstwach oraz na gruncie cywilnym nie tylko w Polsce, ale również w Niemczech, Belgii, Francji i USA. Muzycy wykonali m.in. mazurki i polonezy F. Chopina, Majową Jutrzenkę K. Kurpińskiego, Warszawiankę, pieśń My, Pierwsza Brygada… znane pieśni żołnierskie, wojskowe i partyzanckie, które zebrani śpiewali razem z wokalistką.

W ramach projektu BWA PP zebranym rozdano także materiały edukacyjne poświęcone Symbolom Narodowym RP – były to pocztówki – powstało 9 wzorów takich kartek, m.in. z pełnym testem hymnu, z godłami Polski z kolejnych okresów historycznych, flagą oraz z ilustracjami malarskimi nawiązującymi do najjaśniejszych wydarzeń z historii Polski. Dla zebranych były także klasyczne, małe chorągiewki w barwach narodowych, które tworzyły klimat wydarzenia.

Mieszkańcy mieli również okazję wysłuchać piosenek w wykonaniu uczniów szkół średnich. Wystąpiła m.in. Oliwia Wieczorek, wokalistka Studia Esti, laureatka tegorocznej Nagrody Starosty Pilskiego w dziedzinie kultury, która przepięknie wyśpiewała m.in. hit Michała Szpaka „Jesteś bohaterem” oraz grupa z Zespołu Szkół Technicznych – Karolina Dębicka (gitara), Nikodem Adamiak (gitara) i Filip Binkowski (skrzypce) – z przebojami Myslowitz, Marka Grechuty, Korteza…

Chętni mogli popłynąć z nowego pomostu kajakiem wokół Wyspy. Policjanci znakowali rowery, a mieszkańcy raczyli się kawą w plenerowej kawiarence.

– Dziękuję wszystkim za zaangażowanie w organizację obchodów Dnia Flagi, a mieszkańców zapraszam na spacery do naszej nowej strefy rekreacji, która wieczorem jest pięknie oświetlona – podsumował starosta.

Projekt dofinansowano ze środków Biura „Niepodległa” w ramach Programu Dotacyjnego „Symbole Narodowe RP”.

 

BWA Piła