Z psychiatrią na TY! Poradnik dla dzieci i młodzieży

Edukacja Polityka Wydarzenia Zdrowie

Dzieci i młodzież pytają, dorośli odpowiadają — to główne założenie projektu “Z psychiatrią na Ty!” Projekt jest realizowany dzięki porozumieniu naukowemu zawartemu między Rzecznikiem Praw Pacjenta a Uniwersytetem Jagiellońskim, we współpracy ze Stowarzyszeniem Sędziów Rodzinnych w Polsce.

Do Rzecznika Praw Pacjenta dociera wiele pytań ze strony rodziców i opiekunów młodych pacjentów doświadczających kryzysów psychicznych, dotyczących leczenia, postępowania z pacjentem oraz próśb, gdzie szukać pomocy. Również młodzi pacjenci chcą być bardziej świadomi swojej sytuacji wynikającej z choroby. Rzecznik Praw Pacjenta postanowił odpowiedzieć na wpływające sygnały od nastoletnich pacjentów oddziałów psychiatrii i stworzyć poradnik dla dzieci i młodzieży, a także rodziców i opiekunów o zdrowiu psychicznym.

Autorami pytań są mali pacjenci i młodzież z oddziałów psychiatrii w całej Polsce. Poradnik jest stopniowo rozszerzany o kolejne pytania i odpowiedzi. Dzisiaj prezentujemy kolejną odsłonę. Poradnik jest dostępny online na stronie internetowej Rzecznika Praw Pacjenta. Niewątpliwą zaletą poradnika jest fakt, że odpowiedzi na pytania przygotowują osoby, które na co dzień pracują z młodymi pacjentami.

W poradniku można znaleźć informacje m.in. na temat:

  • depresji;
  • czym są samookaleczenia;
  • jak wygląda pobyt na oddziale psychiatrycznym;
  • kim jest lekarz psychiatra;
  • jakie prawa i obowiązki ma małoletni pacjent;
  • jak działają leki przepisywane przez lekarza psychiatrę.

Bartłomiej Chmielowiec: Opracowanie poradnika jest niezwykle istotnym projektem z punktu widzenia młodego człowieka. Intencją Rzecznika jest stworzenie takiego miejsca, gdzie dzieci i młodzież będą mogły znaleźć wartościowe, prawdziwe informacje na nurtujące je kwestie dotyczące zdrowia psychicznego. Pozwoli także uniknąć informacji niesprawdzonych, nieprawdziwych, których wiele jest w Internecie.

Zapraszamy do zapoznania z poradnikiem. Z psychiatrią na TY! W pytaniach i odpowiedziach. Zobacz tutaj!

 

źródło: https://www.gov.pl/web/rpp/z-psychiatria-na-ty-poradnik-dla-dzieci-i-mlodziezy2

fot. iStock