Historyczne wyniki finansowe PZU za rok 2021

Biznes Inwestycje kraj Najnowsze Polityka Wydarzenia

– To kolejne bardzo dobre wyniki PZU, efekt sprawnego zarządzania spółką i zmiany podejścia do budowania kapitału narodowego – mówi wicepremier Jacek Sasin.

W czwartek na Giełdzie Papierów Wartościowych odbyła się konferencja wynikowa Grupy PZU. Wziął w niej udział szef MAP.

Rentowny ubezpieczyciel

Zysk netto Grupy PZU w roku 2021 wzrósł do 3,336 mld zł i był o 75% większy rok do roku. To jest najwyższy wynik od 12 lat. W czwartym kwartale zysk przekroczył 900 mln zł, a uśredniony kwartalny wynik w ubiegłym roku był wyższy o 26% od średniej z ostatnich 5 lat.

– Ten dobry wynik to jest coś co przerasta oczekiwania, nie tylko władz spółki, ale także Ministerstwa Aktywów Państwowych, które nadzoruję. PZU plasuje się na czołowym miejscu ubezpieczycieli w Europie – mówił wicepremier Jacek Sasin

Zdaniem szefa MAP te wyniki to nie przypadek a wynik tego, że spółkami Skarbu Państwa zarządzają dobrzy, profesjonalni managerowie.

– Gratuluję pani prezes i zarządowi Grupy PZU znakomitych wyników, ciężkiej pracy i odważnych decyzji. To jest sukces całego zespołu – powiedział Jacek Sasin.

Dobra kondycja państwowych spółek

Na dobre wyniki spółek Skarbu Państwa wpłynęła przede wszystkim zmiana polityki gospodarczej w ostatnich latach. Obecnie wypracowywany zysk jest inwestowany i służy ich rozwojowi oraz budowaniu narodowego kapitału.

– Przychody 10 największych spółek Skarbu Państwa, które dotychczas ogłosiły wyniki finansowe poprawiły się rok do roku – mówi wicepremier. – Bez dużych inwestycji realizowanych przez spółki Skarbu Państwa nie moglibyśmy mówić o tak wysokim wzroście gospodarczym, który jest naszą wizytówką – wizytówką Polski i naszych rządów. Polska jest liderem wzrostu gospodarczego w Unii Europejskiej – dodaje Jacek Sasin.

Społeczna odpowiedzialność biznesu

Ostatnie lata pokazują, że państwowe firmy nie tylko wypracowują zysku, ale jednocześnie wykazują społeczną odpowiedzialność, zwłaszcza w trudnych momentach.

– Tak jest zawsze, kiedy Polacy potrzebują pomocy, a tak  jest również teraz, kiedy pomocy potrzebują nasi bracia z Ukrainy. Przypomnę ogromne zaangażowanie spółek Skarbu Państwa we wsparcie Polaków w walce z pandemią koronawirusa – mówi minister aktywów państwowych.

Pomoc spółek w czasie pandemii przekroczyła kilkaset milionów złotych.

źródło: https://www.gov.pl/web/aktywa-panstwowe/historyczne-wyniki-finansowe-pzu-za-rok-2021

fot. istock