Zanim zaparkujesz… pomyśl

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Parkowanie pojazdu tuż przy przejściu dla pieszych, nawet jak zwykło się mówić: ?tylko na chwilę?, stwarza ogromne zagrożenie. Policjanci z jednostki policji w Wałczu przeciwdziałając takim zachowaniom przeprowadzili działania pod nazwą ?Pomyśl zanim zaparkujesz?, w trakcie których sprawdzali zachowania kierowców czy stosują obowiązującą odległość 10 metrów od przejścia dla pieszych. Niby niewiele, ale ta odległość ma decydujący wpływ na czyjeś życie.

?Pomyśl, zanim zaparkujesz” to działania policjantów Komendy Powiatowej Policji w Wałczu, podczas których sprawdzali zachowania się kierowców, dotyczące odpowiedzialności podczas parkowania. Ile to jest 10 metrów? Niby niewiele. Czasem jednak to ?niewiele? decyduje o czyimś życiu.

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, podczas parkowania na drodze dwukierunkowej należy zachować odstęp od pasów 10 metrów z obu stron a na drodze jednokierunkowej 10 metrów przed nimi. W ten sposób osoba chcąca przejść na drugą stronę ulicy widzi czy nic nie nadjeżdża i może zrobić to bezpiecznie.

Również kierujący widzi, czy ktoś wchodzi na jezdnię i czy może bezpiecznie przejechać. Nieprawidłowe parkowanie samochodów w rejonie przejść dla pieszych to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Podczas służby policjanci z wałeckiej drogówki realizują wiele różnych przedsięwzięć profilaktycznych dla użytkowników dróg.

Tym razem mając na względzie kierowców, którzy parkując auto nie zważają na obowiązujące przepisy, a przede wszystkim na bezpieczeństwo innych, postanowili przeprowadzić działania wobec takich osób. Przede wszystkim mundurowi zwracali uwagę na sposób parkowania pojazdów w rejonie przejść dla pieszych.

W wielu sytuacjach, kierujący zapominają, że po wyjściu z pojazdu sami stają się pieszymi i zagrożenie może dotyczyć także ich. Policjanci podczas działań przypominali kierującym o tym, że parkując samochód przy pasach, ograniczają widoczność pieszym i innym kierującym, a także przyczyniają się do potrąceń pieszych. Takie zachowanie może nieść za sobą poważne konsekwencje.

Prowadzone przez policjantów działania, mają przede wszystkim uzmysłowić kierowcom jak ważne jest zachowanie minimum 10 metrów odstępu od przejścia. Niby nie dużo, a jednak jest to odległość, która może uratować ludzkie życie.

Policjanci przypominają! Zgodnie z ustawą Prawo o ruchu drogowym, zabrania się zatrzymania pojazdu na przejściu dla pieszych, na przejeździe dla rowerzystów oraz w odległości mniejszej niż 10 m przed tym przejściem lub przejazdem. Ponadto na drodze dwukierunkowej o dwóch pasach ruchu zakaz ten obowiązuje także za tym przejściem lub przejazdem. Pamiętajmy także o wzajemnej życzliwości i kulturze na drodze.

Asp. Beata Budzyń
KPP Wałcz