ZATRZYMANI OSZUŚCI INTERNETOWI

Interwencje Na sygnale Wałcz Wydarzenia

Policjanci z Wałcza ustalili i zatrzymali dwóch mężczyzn, którzy zarabiali pieniądze poprzez oszustwa internetowe. Ponadto jeden z nich usłyszał, także zarzuty za udzielanie substancji psychoaktywnych małoletnim.

Dzięki internetowi mamy dostęp do większej ilości informacji niż kiedykolwiek wcześniej, ale w obecnej cyfrowej erze oszustom również łatwiej prowadzić nielegalną aktywność. Przestępcy zdobywają Twoje zaufanie, a następnie proszą o pieniądze, zabierają je i znikają. Oszuści internetowi wymyślają wciąż nowe sposoby, aby wykorzystać niewiedzę, nieświadomość lub naiwność użytkowników, by wzbogacić się ich kosztem.

20 letni mieszkaniec Wałcza oszukiwał swoje ofiary w ten sposób, że kilkakrotnie sprzedawca ten sam telefon komórkowy. Sprawca za pomocą portalu społecznościowego posługiwał się fałszywą tożsamością, podając numer rachunku bankowego na który pokrzywdzeni wpłacali pieniądze za zakupiony telefon, którego nigdy nie otrzymali. 20 latek działał wspólnie z poznanym nieletnim, od którego użyczał telefon oraz konto rachunku bankowego.

Uzyskane kwoty przeznaczał na żywność, papierosy, alkohol i narkotyki oraz inne bieżące potrzeby. Młody sprawca usłyszał także 8 zarzutów za udzielanie substancji psychoaktywnych małoletnim. Kolejny ustalony i zatrzymany przez funkcjonariuszy to 45 letni oszust działający na Bitcoina- sprawca oszukał trzy osoby. Oszustwo to stało się już zjawiskiem powszechnie występującym.  Chcąc wyłudzić pieniądze od swoich ofiar, oszuści informują o tym, że z kilku tysięcy złotych powstanie majątek warty kilka milionów. Pokrzywdzeni tracą często wszystkie oszczędności. Teraz 20 letniemu oszustowi grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności, a 45 latkowi nie mniejsza niż 3 lata.

KPP Wałcz, fot. iStock