Żeby ferie były bezpieczne

Najnowsze Wydarzenia Złotów

ZŁOTÓW. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży podczas zimowego wypoczynku jest priorytetem złotowskich policjantów. W ramach działań pn. ?BEZPIECZNE FERIE 2019? dzielnicowi wszystkich jednostek Komendy Powiatowej Policji w Złotowie prowadzą działania profilaktyczne, mające na celu przygotowanie dzieci do bezpiecznego odpoczynku podczas ferii zimowych.

Podczas spotkań z dziećmi i młodzieżą dzielnicowi m.in. sierż. szt. Sławomir Świątkowski w Szkole Podstawowej w Skórce, sierż. szt. Natalia Górecka w Szkole Podstawowej w Krajence, asp.szt. Sławomir Rummler w Przedszkolu w Tarnówce, st. sierż. Monika Drabowicz w Szkole Podstawowej Nr 2 w Złotowie przekazali dzieciom niezbędną wiedzę o zasadach bezpieczeństwa w trakcie przejazdu na zimowy wypoczynek oraz podczas zabawy na śniegu i lodzie.

Pomimo tego, że prognozy pogody póki co nie są zimowe, policjanci przypomnieli aby do zabaw na śniegu, zjazdów na sankach wybierać miejsca bezpieczne, z dala od ruchliwych ulic, skrzyżowań i ciągów komunikacyjnych. Pod żadnym pozorem nie można dołączać sanek do samochodu, gdyż może się to skończyć tragicznie.

Przestrzegali również, żeby nie rzucać w jadące pojazdy śnieżkami, gdyż takie zachowanie może być przyczyną kolizji lub wypadku drogowego. Policjanci apelowali, aby dzieci korzystały wyłącznie ze specjalnie przygotowanych lodowisk i pod żadnym pozorem nie wchodzili na lód zamarzniętych zbiorników wodnych. W przypadku załamania lodu należy starać się zachować spokój, najlepiej położyć się płasko na wodzie, rozłożyć szeroko ręce i starać się wpełznąć na lód. Kiedy zauważymy osobę tonącą, nie biegnijmy w jej kierunku, ponieważ pod nami również może załamać się lód. Nie wolno też podchodzić do przerębla w postawie wyprostowanej, ponieważ zwiększamy w ten sposób punktowy nacisk na lód, który może załamać się pod ratującym. Jeśli w zasięgu ręki mamy długi szalik lub grubą gałąź, spróbujmy podczołgać się na odległość rzutu i starajmy się podać poszkodowanemu drugi koniec, unikając z nim bezpośredniego kontaktu.

 

Dzielnicowi przypomnieli, że podczas zabawy i wypoczynku w sytuacjach, gdy jest to potrzebne, zawsze można się zwrócić o pomoc do policjantów.

Policjanci Wydziału Ruchu Drogowego będą przez cały okres ferii zimowych czuwać nad bezpieczeństwem na drogach, prowadzić wzmożone kontrole kierujących oraz pełnić służbę w miejscach, w których może dochodzić do niebezpiecznych zachowań. Podczas kontroli drogowych policjanci szczególną uwagę zwracać będą na przestrzeganie przez kierujących przepisów ruchu drogowego, w tym poruszania się z dozwoloną prędkością, używanie telefonów komórkowych podczas jazdy bez zestawu głośnomówiącego, korzystania z pasów bezpieczeństwa oraz przewożenia dzieci w fotelikach bezpieczeństwa lub innych urządzeniach podtrzymujących dla dzieci. Mundurowi sprawdzą stan trzeźwości kierujących oraz stan techniczny pojazdów.

 

 (Red.)

 Źródło: KPP Złotów