Zespół „TOLIJA” podbijał Bułgarię

Chodzież Najnowsze Regiony Wydarzenia

W dniach od 6 do 11 lipca 2023 roku Zespół Folklorystyczny „TOLIJA” działający przy Gminnym Ośrodku Kultury w Budzyniu reprezentował naszą Gminę na Międzynarodowym Festiwalu Folklorystycznym „Nestyja – Czarna Perła” w Bułgarii.

Po bardzo długiej podróży autokarem z noclegiem tranzytowym w Belgradzie (Serbia) Zespół dotarł do miejscowości Słoneczny Brzeg, kurortu z najpiękniejszymi plażami Morza Czarnego.
W ciągu trzech dni tancerze koncertowali w innej miejscowości i zaprezentowali się w bogatym repertuarze układów: tańców i zabaw śląskich w Sveti Vlas (dzień 1), krakowiaka z Lajkonikiem oraz tańców kaszubskich w Pomorie (dzień 2) oraz tańców lubelskich w Nessebyrze (dzień 3).
Ze względu na wysokie temperatury wszystkie koncerty odbywały się wieczorami od godz. 20.00.
Ostatni wieczór festiwalowy rozpoczął się barwnym korowodem wszystkich zespołów uczestniczących w festiwalu, a następnie były prezentacje w przepięknej scenerii amfiteatru w starej części Nessebyru.
Zespół „TOLIJA” otrzymał nagrodę Grand Prix Festiwalu, a nasza tancerka Aleksandra Sell zdobyła III miejsce w konkursie na najlepsze wykonanie kroków tańca bułgarskiego.
Wspaniała atmosfera, kąpiele w morzu i basenie, śpiewy oraz nowe międzynarodowe znajomości – to wszystko towarzyszyło naszym młodym artystom podczas ich pierwszego wyjazdu na festiwal poza granice kraju. Każde występy zostały nagrodzone gromkimi brawami. Mieliśmy okazję podziwiać sceniczne umiejętności zespołów z kilku krajów, m.in.: Bułgarii, Gruzji, Ukrainy, Rumunii, Serbii, Mołdawii, etc, a także poznaliśmy inny zespół z Polski „Tanew” z Biłgoraja.
Pomimo wysokich temperatur, długiej podróży, jesteśmy bardzo szczęśliwi, że mogliśmy godnie reprezentować Budzyń w takiej imprezie. Wyjazd na Międzynarodowy Festiwal Folklorystyczny był marzeniem naszych młodych, utalentowanych artystów.
Nie odbył by się jednak bez ogromnej pomocy. W tym miejscu chcielibyśmy bardzo serdecznie podziękować Burmistrzowi Budzynia, Panu Marcinowi Sokołowskiemu, władzom Miasta i Gminy Budzyń, Dyrektorowi Gminnego Ośrodka Kultury, Panu Markowi Bocheńskiemu, sponsorom:
– FIRMA HANDLOWA ŚRODKAMI DO PRODUKCJI ROLNEJ S.C. MAREK HADAŚ
– BANK SPÓŁDZIELCZY CHODZIEŻ
– TOMASZ HETMANOWSKI
– ROMAN JAN HOFFMANN
– RAFAŁ ŚWIDERSKI
– KUBACKI MARIAN Z.P.U.H. ‘KOMFORT 2’
– CENTRUM HANDLOWO USŁUGOWE BR-KOMPLEKS JOANNA BRYCHCZYŃSKA
– PAWEŁ LUDKIEWICZ
– ZAKŁAD USŁUGOWO-HANDLOWY RS-ELEKTRO
– MONIKA HORYD
– ANDRZEJ KABAT
– JAN PIOTR KUBACKI
– ADAM KUBACKI
oraz wszystkim, którzy okazali Zespołowi pomoc i wsparcie finansowe w realizacji wyjazdu.

GOK Budzyń