Znów pijany za kółkiem

Na sygnale Najnowsze Wydarzenia Złotów

OKONEK. Pomimo wielu policyjnych apeli i przestróg, jak też znacznego zaostrzenia konsekwencji prawnych wynikających z kierowania pojazdami pod wpływem alkoholu, funkcjonariusze nadal eliminują z dróg nietrzeźwych kierowców. Jednego z nich zatrzymali dzisiaj na terenie gminy Okonek. Miał w organizmie blisko promil alkoholu…

26 listopada policjanci z Komisariatu Policji w Okonku zatrzymali na ul. Cmentarnej nietrzeźwego kierowcę volkswagena. 41-latek w chwili kontroli miał blisko promil alkoholu w organizmie.

Mężczyzna odpowie teraz przed sądem. Za kierowanie pojazdem mechanicznym w stanie nietrzeźwości grozi mu kara do 2 lat pozbawienia wolności, utrata prawa jazdy nawet na 15 lat i wysoka kara finansowa.

Podkom. Maciej Forecki, KPP Złotów:

?Kolejny raz apelujemy i przypominamy, że alkohol negatywnie działa na organizm człowieka. Tracimy zdolność koncentracji i poczucie rzeczywistości. Zdecydowanie wydłuża się zdolność oceny sytuacji i czas reakcji. Nigdy nie wolno wsiadać za kierownicę po alkoholu! Pijani kierowcy nierzadko przewożą swoich najbliższych: żony, dzieci, przyjaciół. Wielu pasażerów świadomie podejmuje ryzyko, decydując się na jazdę samochodem prowadzonym przez nietrzeźwego. Inni nie reagują, gdy w ich obecności ktoś na chwiejnych nogach zbliża się do samochodu.

Jeśli widzisz kierowcę, który zachowuje się podejrzanie, reaguj!

?Każdy z nas może ująć sprawcę przestępstwa na gorącym uczynku. To tzw. zatrzymanie obywatelskie. Po pierwsze należy zadzwonić pod numer 112 i poinformować policję o uzasadnionym podejrzeniu, że ktoś jedzie pod wpływem alkoholu, np. jedzie ?wężykiem?. Wyślemy tam patrol, by tę osobę zatrzymać ? dodaje Forecki.

Warto reagować, by nie stać się współwinnym za cudze przewinienie, które nierzadko kończy sie tragedią.

(Red.)
Fot. KPP Złotów