ZNTK ożyją na stronicach książki. Dołóż swoją cegiełkę do tej historii

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. To będzie prawdziwa gratka, ale i niezwykle wartościowa pozycja dla pasjonatów historii pilskiego kolejnictwa. W przyszłym roku – a termin zależy także od nas – powinna ukazać się książka ?Nasza historia ZNTK w Pile, 1908 – 2009?. – Napisaliśmy ją, aby ocalić od zapomnienia istnienie i historię Zakładów Naprawczych Taboru Kolejowego – mówi pomysłodawca i współautor książki Piotr Serówka.

Piotr Serówka

Książka, którą zainicjował zespół redakcyjny złożony z byłych pracowników ZNTK: Piotra Serówki,  Gerharda Kowalskiego, Władysława Podrazika,  Ryszarda Smulkowskiego i Romualda Wizy – zapowiada się bardzo atrakcyjnie i oryginalnie. Oprócz tekstów zawierać będzie archiwalne zdjęcia, a być może i efekty dźwiękowe, znane zwłaszcza starszemu pokoleniu pilan.

Książkę tę napisaliśmy, aby ocalić od zapomnienia istnienie i historię ZNTK. Szczególnie na uwadze mamy pracowników, ich szarą codzienną, mozolną i ciężką pracę. W pamięci zachowujemy również stosowanie niepowtarzalnych technik napraw parowozów jak i lokomotyw spalinowych ? opowiada Piotr Serówka. – Historia oparta jest na wspomnieniach pracowników, broszurach ZNTK, gazetach z lat powojennych, kopiach z Archiwum i Muzeum w Pile, kronik, zbiorach prywatnych oraz kopiach zachowanych dokumentów zakładowych.

?Nasza historia ZNTK w Pile? – jak podkreśla Piotr Serówka –  została napisana w czynie społecznym.  Kilkusetstronicowe dzieło ma póki co formę elektroniczną. Aby ukazało się w tej papierowej czyn społeczny już nie wystarczy. Potrzebne są pieniądze. Wydanie 600 egzemplarzy to koszt ok. 40 tysięcy złotych. Stąd nasz apel do mieszkańców Piły i okolic o finansowe wsparcie tej niewątpliwie literackiej perełki dokumentującej życie miasta nad Gwdą.

***

Książka napisana jest pod patronatem Towarzystwa Miłośników Miasta Piły. Towarzystwo, jako mecenas udostępniło nam swoje konto, w celu zbiórki środków finansowych.

                               Nr konta:27 1020 3844 0000 1102 0048 2273

                               dopisek: ?Nasza historia ZNTK w Pile?

                prosimy podać adres lub skontaktować się z nami poprzez e-mail

Wpłaty będą nagradzane, np.: 50 zł ? książka na CD, 70 zł ? książka w wydaniu papierowym, 100 zł ? j.w. z kompletem płyt CD, 300 zł ? j.w. + logo firmy, informacja o firmie ze zdjęciem, 1000 zł ? egzemplarz numerowany od 1 do 10.

Dalsze szczegóły i informacje można zobaczyć na stronie ?Polakpotrafi.pl?.

Kontakt z zespołem redakcyjnym: naszezntkpila@wp.pl

 

 (Red.)

 Obszerny materiał na ten temat ukaże się w następnym wydaniu Waszych Mediów -25 listopada.