Żywa za sztuczną – udana akcja choinkowa

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Żywe choinki od ENERIS Surowce rozdawane podczas Jarmarku Bożonarodzeniowego rozeszły się jak ciepłe bułeczki. Spotkanie z mieszkańcami miało też wymiar edukacyjny i było okazją do rozmowy na temat ekologicznych zachowań podczas przygotowań do świąt oraz ograniczenia liczby odpadów.

 Pracownicy Altvatera podczas inauguracji Jarmarku Bożonarodzeniowego podarowali chętnym 50 pachnących drzewek pochodzących z lokalnej plantacji. Zainteresowanie było bardzo duże. Chętni ustawili się po drzewka w kolejce już kilkadziesiąt minut przed rozpoczęciem akcji. Byli wśród nich nie tylko pilanie, ale też m.in. mieszkańcy Wałcza i okolicznych miejscowości. Przynosili z sobą sztuczne choinki, które zdobiły ich domy nawet przez 40 lat! Jedna z mieszkanek przyniosła kilka choinek, które kilkadziesiąt lat wcześniej własnoręcznie wykonał jej tata, notabene były kierowca śmieciarki.

Jestem bardzo zadowolony, że akcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, i że choinki rozeszły się w mgnieniu oka – zapewnia dyrektor generalny Altvater Piła Tomasz Bielański. –  Zgodnie z zapowiedziami na pewno powtórzymy tę akcję w przyszłym roku. Będziemy tylko musieli podwoić liczbę rozdawanych drzewek. To sympatyczne spotkanie z mieszkańcami utwierdziło nas jeszcze bardziej w przekonaniu, że takie akcje mają sens.

Przepis na święta w duchu eko według ENERIS:

  1. Zaplanuj świąteczne zakupy (jedzenie i prezenty). Ograniczysz tym samym i wydatki, i odpady.
  2. Używaj wielorazowych toreb na zakupy – unikaj jednorazówek.
  3. Nie marnuj jedzenia – nie przygotowuj zbyt wielu potraw. To co zostanie na świątecznych stołach można przechować na później (np. zamrozić) lub podzielić się z innymi (w Pile działają jadłodzielnie).
  4. Nie przesadzaj z opakowaniem prezentów, które zaraz po rozpakowaniu stają się niepotrzebne. Wyrzuć je do właściwego pojemnika lub zachowaj na przyszły rok lub inną okazję.
  5. Zamiast kilku prezentów niskiej jakości wręcz jeden – za to ładny, trwały i niebanalny. To może być np. bilet do kina lub teatru, karnet na siłownię lub kupon prezentowy.
  6. Nie wyrzucaj niechcianych prezentów. Podaruj je komuś innemu, komu sprawią radość.
  7. Gotując przykrywaj garnki. Zaoszczędzisz w ten sposób energię oraz wyemitujesz mniej zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych.
  8. Zainwestuj w lampki LED. Są bardziej energooszczędne niż „zwykłe” światełka.
  9. Kup żywą choinkę – jest ekologicznym i lepszym wyborem. Jeśli jesteś posiadaczem sztucznej, używaj jej jak najdłużej.
  10. Nie kupuj sztucznych i nieekologicznych dekoracji świątecznych. Zastąp je naturalnymi, np. piernikami, suszonymi owocami, szyszkami lub mchem.

Po świętach Altvater odbierze choinki dwa razy: w styczniu i w lutym. Pamiętajmy o wystawieniu ich zgodnie z harmonogramem oraz o tym, żeby drzewka były pozbawione ozdób, stojaków itp.

Zuzanna Błaszczyk-Koniecko
Altvater Piła