170 lat historii – Medal Senatu RP dla „Drawski S.A”

Czarnków Najnowsze Regiony Wydarzenia

Drawski S.A. to 170 lat odlewniczej tradycji i wielkiej przemysłowej historii. Z okazji tak wspaniałego jubileuszu senator Adam Szejnfeld przyznał Odlewni Żeliwa „Drawski” S.A. Wielki Medal Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. Wyróżnienie z rąk senatora odebrał pan Ryszard Kielczyk, prezes Odlewni Żeliwa z Drawskiego Młyna. Uroczystość miała miejsce w Trzciance podczas spotkania noworocznego przedsiębiorców Forum Gospodarczego – Związek Pracodawców Północnej Wielkopolski Lewiatan oraz samorządowców Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego

 

Jestem pod wielkim wrażeniem bogatej historii Odlewni Żeliwa w Drawskim Młynie. Minione 170 lat to nie tylko kultywowanie wielkiej tradycji, ale też i pokonywanie wielu przeciwności losu, korzystania z koniunktur, ale i walki ze skutkami okresów wielu w tym czasie dekoniunktur. Przetrwanie, także w ostatnich dekadach, to zasługa wspaniałej załogi, ale przede wszystkim oddanemu firmie Zarządu, z panem Ryszardem Kielczykiem na czele. Za państwa pracę i działalność należą się Wam nie tylko gratulacje, ale i podziękowania – powiedział senator Adam Szejnfeld wręczając prezesowi Kielczykowi Wielki Medal Senatu RP.

Dzisiejsza Odlewnia Żeliwa „DRAWSKI” S.A., przekształcona z funkcjonującego w PRL Przedsiębiorstwa Państwowego Odlewnia Żeliwa Ciągliwego w Drawskim Młynie, kontynuuje wspaniałą tradycję odlewniczą swoich poprzedniczek sięgającą roku aż 1854. Odlewnia „DRAWSKI” S.A. po przekształceniu zaczęła rozwijać się zwiększając produkcję i zmieniając asortyment. Zrezygnowała prawie całkowicie z odlewów z żeliwa ciągliwego i rozwinęła produkcję żeliwa sferoidalnego oraz szarego. Zarówno poprawa sytuacji firmy, jak i możliwość uzyskania pomocy z funduszy Unii Europejskiej, przyczyniły się do rozpoczęcia szerokiego programu inwestycji, które ostatecznie ustabilizowały sytuację przedsiębiorstwa.  Dziś Drawski S.A. specjalizuje się w produkcji różnego rodzaju odlewów, głównie do maszyn rolniczych i przemysłu maszynowego.

Podczas wręczenia nagrody senator Ziemi Pilskiej podkreślił dużą rolę, którą odegrała spółka w procesie tworzenia nowych miejsc pracy na lokalnym rynku. Senator Adam Szejnfeld, wiceprzewodniczący senackiej Komisji Gospodarki Narodowej i Innowacyjności podziękował za wkład, jaki Zarząd spółki i jej pracownicy włożyli nie tylko w budowanie swojej firmy, ale też i za zaangażowanie na płaszczyźnie rozwoju gospodarczego całego subregionu.

Uroczystość wręczenia medalu Senatu RP miała miejsce w Trzciance podczas spotkania noworocznego przedsiębiorców Forum Gospodarczego – Związek Pracodawców Północnej Wielkopolski Lewiatan oraz samorządowców Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, które jest nie tylko noworocznym świętowaniem, ale przede wszystkim podsumowaniem minionego roku i prezentacją planów przedsiębiorców oraz samorządowców na następne tygodnie, miesiące i cały rok.

Jak niemal każdego roku z przyjemnością wziąłem udział w tej uroczystości. Jako były bowiem samorządowiec i przedsiębiorca, wcześniej także działacz organizacji samorządowych oraz gospodarczych, a teraz parlamentarzysta zajmujący się gospodarką i samorządnością wiem, jak ważna jest współpraca biznesu oraz gmin i powiatów na rzecz lokalnego rozwoju – mówił podczas imprezy senator Adam Szejnfeld dodając, kierując swoje słowa do starosty Feliksa Łaszcza oraz prezesa Jana Polcyna – Gratuluję Państwu pracy i współpracy, a wszystkim dzisiaj nagrodzonym słusznie otrzymanych wyróżnień. 

Poza uhonorowaniem przez senatora Adama Szejnfeld Medalem Senatu Rzeczypospolitej Polskiej, za 170-letnią tradycję i ustawiczny rozwój Odlewni Żeliwa Drawski S.A. podczas uroczystości wręczono także wiele innych odznaczeń i wyróżnień.

Odznaką Honorową „Za zasługi dla rozwoju gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej” nadawanej przez Ministra Rozwoju i Technologii, wyróżnieni zostali:

– Hydro Extrusion Poland Sp. z o.o.

– Copal Sp. z o.o.

– Meblomor S.A.

– Asta-Net S.A.

– Plastmet Sp. z o.o. Sp. k.

– Dora Metal Sp. z o.o.

– Metrolog Sp. z o.o.

– Drukarnia Interak Sp. z o.o.

– Meble VOX S.A.

Zgodnie z decyzją Kapituły Odznaki Honorowej oraz uchwałą Zarządu Województwa Wielkopolskiego Odznaką Honorową „Za zasługi dla województwa wielkopolskiego” uhonorowano następujące firmy:

– Drukarnia Interak Sp. z o.o

– Meble VOX S.A

– Plastmet Sp. z o.o. Sp. k

– Asta-net S.A. Spółka z Piły.

Podziękowania „Za wieloletnią działalność i wpływ na rozwój gospodarki regionu” otrzymali:

– Biuro Usług Rachunkowych „OPTIMUM” Janina Kłos

– „PAEL – PROJEKT” Jarosław Pałasz

– Przedsiębiorstwo Handlowe „JARPEX” Jadwiga Bytyń

– MB MERCBED Przemysław Bednarek

– Usługi Transportowe Wojciech Ławiński

– Hurtownia Owoców i Warzyw Cytrusowych Wojciech Kasztelan Wiesław Wróblewski.

– Piekarnia „BOCHENEK” LESZEK STOLARSKI.

– Odlewnia Żeliwa DRAWSKI S.A.

– Steico Sp. Z o.o

 

Źródło: Informacja własna oraz Forum Gospodarczego – Związek Pracodawców Północnej Wielkopolski Lewiatan

Foto: Leszek Malicki

Biuro Senatorskie Adama Szejnfelda w Pile