Polskie Linie Kolejowe zwracają uwagę na bezpieczeństwo

Interwencje kraj Na sygnale Podróże Regiony Wydarzenia

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwracają uwagę na bezpieczeństwo na linii kolejowej Wągrowiec – Bzowo Goraj (lk nr 236).

Dla zapewnienia sprawnych przejazdów kolejowych na ok. 3 km odcinku między miejscowościami Ryczywół a Lubasz zrealizowano prace eksploatacyjne. Po ułożeniu nowego toru zwiększyła się prędkość pociągów do 60 km/h. Linia wykorzystywana jest obecnie do przewozów towarowych.

Znajdujące się na trasie przejazdy kolejowo-drogowe zapewniają całkowite bezpieczeństwo przy przestrzeganiu przepisów przez kierowców, rowerzystów i pieszych.

PLK przypominają podstawowe zasady bezpieczeństwa:

Czerwone światło i znak STOP bezwzględnie nakazują zatrzymanie się przed przejazdem. Ignorowanie czerwonego światła i znaku stop prowadzi do niebezpiecznych sytuacji: sprowadza zagrożenie dla osób w samochodach i pasażerów pociągu. To jedna z najczęstszych przyczyn zdarzeń na torach.

Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu, a więc wolne miejsce. Za każdym razem zbliżając się do przejazdu, należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie zbliża się pociąg. 99% zdarzeń na przejazdach wynika z nieodpowiedzialnego zachowania i nierozważnych decyzji użytkowników przejazdów: kierowców, rowerzystów i pieszych.

W przypadku zagrożenia życia należy jak najszybciej opuścić przejazd, w kryzysowych sytuacjach wyłamać rogatkę (przy przejazdach wyposażonych w tego typu urządzenia), i skorzystać z informacji na Żółtej Naklejce, powiadamiając operatora nr 112 i służby kolejowe o sytuacji na przejeździe. Żółte Naklejki umieszczone są na wszystkich przejazdach po wewnętrznej stronie krzyży św. Andrzeja lub przy słupkach, do których umocowane jest ramię rogatki. Zawierają trzy numery: indywidualny numer przejazdu kolejowo-drogowego, numer alarmowy 112, z którego należy korzystać w przypadku zagrożenia życia oraz numer techniczny, przeznaczony do zgłaszania ewentualnych usterek na przejeździe. Zgłoszenia z wykorzystaniem Żółtej Naklejki umożliwiają operatorom numeru 112 precyzyjne określenie lokalizacji i sprawne wezwanie pomocy. Więcej informacji o Żółtej Naklejce na stronie: https://bezpieczny-przejazd.pl/zolta-naklejka/

Radosław Śledziński

Zespół Prasowy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.