26 NOWYCH POŁĄCZEŃ AUTOBUSOWYCH W GMINACH POWIATU PILSKIEGO

Edukacja Inwestycje Najnowsze Piła Praca Wydarzenia

Od 1 września w gminach powiatu pilskiego przybędzie 26 połączeń autobusowych. Autobusy będą kursować w dni nauki szkolnej. Operatorem przejazdów będzie PKS Sp. z o.o. w Pile.

Na uruchomienie nowych połączeń autobusowych Powiat Piski pozyskał 200 tys. zł z Rządowego Funduszu Rozwoju Połączeń Autobusowych, 20 tys. zł to wkład własny Powiatu Pilskiego.

Nowy kursy odbywać się będą na trzech trasach: 1. Wyrzysk – Auguścin – Dziunin, 2. Osiek nad Notecią – Wyrzysk – Łobżenica – Rataje III, 3. Piła – Mościska – Wysoka – Młotkowo – Wyrzysk.

– Łączne będzie to 26 nowych połączeń autobusowych, uruchomionych w każdej gminie. Zależało nam głównie na tym, aby uczniowie szkół średnich i placówek oświatowych, których znakomita większość znajduje się w Pile, mieli dogodny dojazd na zajęcia. Ale oczywiście zachęcam wszystkich mieszkańców do korzystania z nowych połączeń. Dzisiaj przy wysokiej cenie benzyny rezygnacja z transportu prywatnego na rzecz publicznego to na pewno duże oszczędności w rodzinnym budżecie, pozytywnie wpływa również na ochronę środowiska – mówi Eligiusz Komarowski, starosta pilski.

PKS w Pile uruchomi w sumie trzy linie. Na linii nr 1. Wyrzysk – Auguścin – Dziunin przybędą 4 nowe kursy, tyle samo w powrotnym kierunku. Podobne będzie na linii nr 2. Osiek nad Notecią – Wyrzysk – Łobżenica – Rataje III, na linii nr 3. Piła – Mościska – Wysoka – Młotkowo – Wyrzysk – kursów autobusów będzie 5 (dokładne godziny odjazdów znajdują się na grafikach).

– Bardzo dobrze się stało, że samorząd powiatowy uruchomił dla mieszkańców transport publiczny na tych trasach, które były niedostateczne zabezpieczone. Nowych kursów będzie całkiem sporo, stanową one 7 procent obecnych naszych przewozów. Dodam, że wszystko potoczyło się w rekordowym tempie, umowę podpisaliśmy bardzo szybko. Słowa uznania należą się staroście i całemu samorządowi Powiatu Pilskiego za to tempo prac. Jest to pierwszy powiat w północnej Wielkopolsce, który uruchomił nowe kursy autobusów – przyznaje Ryszard Michałek, prezes PKS w Pile.

Trasy, na których uruchomione będą nowe połączenia nie są przypadkowe.

– Reagujemy na potrzeby mieszkańców, wsłuchujemy się w ich głos i podejmujemy konkretne działania, aby mieszkańcy odczuli poprawę. To kolejny przykład naszych inwestycji i tego, że powiat się rozwija – dodaje Arkadiusz Kubich, wicestarosta pilski.

Umowa między Powiatem Pilskim a PKS w Pile obowiązuje jak na razie do końca tego roku. Ale to nie jest ostanie słowo, jeśli chodzi o nowe połączenia autobusowe, likwidujące białe plamy w transporcie publicznym na terenie gmin powiatu pilskiego.

 

Starostwo Powiatowe w Pile