Hołownia w Pile: Co za dzień! Co za energia!

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Szymon Hołownia, lider Ruchu 2050, w ramach swojej trasy po Polsce odwiedził dziś Piłę. Z dziennikarzami spotkał się na Placu Konstytucji 3 Maja. Towarzyszyli mu członkowie stowarzyszenia. Ci już działający, a także ci, którzy dopiero współpracę z ruchem rozpoczynają. – Cieszę się, że w końcu mogłem dotrzeć do Piły. W kampanii prezydenckiej, tak trudnej i powikłanej  ze względu na pandemię i różnego typu próby skręcenia tamtych wyborów – to się nie udało.  Ale na szczęście udało się dzisiaj – mówił Hołownia otwierając konferencję prasową. Owo ?dzisiaj?  było wyjątkowe nie tylko za sprawą wizyty szefa Ruchu 2050,  ale również dlatego, że właśnie 27 maja przypada Dzień Samorządu Terytorialnego.  

To właśnie ze struktur samorządowych wywodzi się większość członków Stowarzyszenia Polska 2050.  Temat konferencji dotyczył  jednak tematów krajowych. Ścisłej  ?Planu dla zdrowia?, z  którym od pewnego czasu Szymon Hołownia jeździ po Polsce i przekonuje do zawartych w nim postulatów.  W Pile mówił o psychiatrii dziecięcej.

-To dobry czas, dobry moment, by zwrócić uwagę na problem, który czasami nam umyka , a jest rzeczywistym  dramatem tysięcy polskich rodzin. Mowa o kondycji psychicznej naszych dzieci i młodzieży,  szczególnie w okresie popandemicznym, czyli po półtorarocznej edukacji zdalnej albo hybrydowej, po tym jak pozrywane zostały więzi w grupach rówieśniczych, po tym całym stresie, którzy młodzi ludzie musieli znosić w związku z niemożliwością realizowania programu nauczania w taki sposób, w jaki powinni to mieć zapewnione ? podkreślił Hołownia. – My dzisiaj zajmujemy się wielką polityką, nominacjami, przepychankami, a tak naprawdę codziennie tysiące polskich dzieci i młodzieży zmagają się z potwornym cierpieniem, które sprawia, że znów rośnie liczba skutecznych prób samobójczych wśród młodych ludzi. W  ubiegłym roku było ich 120. Nawet 8-letnie dziecko odebrało sobie życie. Jeśli raport NIK mówi, że 10 procent dzieci i młodzieży potrzebuje dzisiaj wsparcia psychiatrycznego, opieki psychologicznej – to państwo nie powinno mieć innych priorytetów, niż to, żeby uratować swoich najsłabszych ? grzmiał lider Ruchu Polska 2050.

Opracowany przez stowarzyszenie ?Plan dla zdrowia?  –  w jego ocenie – jest ?wyczerpującą i systemową propozycją zmiany sytuacji, która obecnie panuje w służbie zdrowia?.

Już w tym roku, w trybie awaryjnym powinno się dodatkowo przeznaczyć miliard złotych na psychiatrię dzieci i młodzieży oraz  dodatkowe 700 milionów w roku przyszłym. Należy rozbudowywać program opieki psychiatrycznej, należy zadbać o to, żeby samorządy miały pieniądze na opiekę psychologiczną w każdej szkole. To musi się zacząć dziać już teraz, bo w przeciwnym razie jesteśmy na najlepszej drodze do tego, by w dramatycznych okolicznościach stracić pokolenie.

?Zdrowa? psychika dla młodych ludzi jest bardzo ważna, ale również aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju młodego pokolenia. Jednak powrót do tej sprawności – zdaniem Adama Lubońskiego, członka Stowarzyszenia Polska 2050 zaangażowanego w tworzenie struktur politycznych Ruchu  w okręgu pilskim –  będzie bardzo trudny. Proces ten podzielił na dwie grupy. Do pierwszej zaliczył dzieci i młodzież uprawiające sport w klubach, dla których motywatorem  są  trenerzy i co bardzo istotne ? pasja. W drugiej zaś umieścił dzieci i młodzież, które swoją aktywność fizyczną ograniczają jedynie do lekcji wychowania fizycznego.

W tej grupie są też dzieci w wadami postawy. Dziś nasze siły i fundusze powinny być skierowane w ich stronę. W stronę rekreacji ruchowej i masowości uprawiania sportu w jego zdrowotnym znaczeniu. Dlatego wsparcia wymagają programy zachęcające do ruchu najmniej aktywne dzieci –  nie w formie rywalizacji, lecz zabawyprzekonywał Luboński apelując do rodziców: -Spróbujcie obudzić w swoich dzieciach choćby małego ducha sportu.

***

27 maja, w Dzień Samorządu Terytorialnego na Placu Konstytucji 3 Maja z Szymonem Hołownią pojawili się  członkowie Ruchu Polska 2050, w większości wywodzący się ze struktur samorządowych. Wśród nich byli m.in. Piotr Pałczyński- wiceburmistrz Wągrowca, Włodzimierz Naumczyk – radny Wągrowca, Tomasz Wojtiuk – radny powiatu złotowskiego czy Błażej Pacholski, wieloletni sołtys i radny miejski z Obornik, który zapewniał, że ?Polska 2050 to ekipa gotowa do ciężkiej pracy?.

-To ludzie, których działania bazują na bardzo ważnym fundamencie jakim jest DNA Ruchu Polska 2050. To jest też nasze DNA. Ruszymy do ciężkiej  pracy, aby wspólnie zatroszczyć się o Polskę. Dzisiaj, jutro i na pokolenia. Dołożymy starań, by w tym  kraju było miejsce dla każdego, bez względu na to jakiej jest wiary czy opcji politycznej. Bo jak kiedyś powiedział pewien mądry człowiek, Polska to duży kraj i wszyscy się w nim zmieścimy.

Członkowie Ruchu 2050 już zasłynęli z ciężkiej pracy. Ci w powiecie pilskim wraz z wolontariuszami mają na swoim koncie wiele udanych akcji.  Przeprowadzili m.in. trzy zbiórki odzieży, chemii gospodarczej i artykułów spożywczych oraz książek dla placówki Monar-Markot w Pile, pięciokrotnie organizowali zbiórki zabawek i słodyczy dla rodzin zastępczych: dwóch w Pile, a także w Wysokiej, Starej Łubiance i Osieku nad Notecią.  Dwóch wolontariuszy spełniło życzenie jednej z rodzin i podarowało jej plac zabaw dla dzieci. Polska 2050 pospieszyła również z pomocą chorej na SMA Marysi. Na konto dziewczynki trafiły pieniądze ze zbiórki odzieży. Na liście zrealizowanych przedsięwzięć jest też miejska pasieka – dwa ule z napisem „Polska 2050” stanęły w ogrodzie liderki stowarzyszenia w powiecie pilskim, Darii Lubońskiej.  Posiano także łąkę kwietną i tylko czekać pierwszego miodu…

Mamy to szczęście, że zebrała się ekipa ludzi, którym po prostu się chce – przyznała z satysfakcją Daria Lubońska. –Dziękuję wszystkim wolontariuszom. Razem możemy więcej!

 Na zakończenie spotkania „do głosu” doszły nasiona miododajnych roślin i plastikowe zakrętki. Te pierwsze trafiły do zebranych na Placu Konstytucji mieszkanców Piły, te drugie przekazano Damianowi Wycisło, szefowi stowarzyszenia „Migacze”.

***

Szymon Hołownia o wizycie w Pile napisał:

Co za dzień! Co za energia! Co za ludzie! W Pile o psychiatrii dziecięcej i #gramywkolory, bo świat polskich dzieci w kryzysie psychicznym jest wyjątkowo ciemny i musimy im pomóc. My – państwo i my ? ludzie. Poza tym w Dzień Samorządu Terytorialnego witałem na pokładzie nowych samorządowców z Wielkopolski, a z wolontariuszami Polska 2050 Wielkopolskie przekazałem morze zakrętek dla Stowarzyszenia Słabo i Niesłyszący ,,Migacze” w Pile. Dobrze było razem z nimi rozdawać nasiona miododajne łącząc przyjemne ? czyli rozmowy z ludźmi z pożytecznym krokiem w stronę Polski na Zielonym Szlaku.

(Red.)
Fot. Agnieszka Norkowska