CHODZIEŻ. Pierwsza odsłona chodzieskich warsztatów jazzowych za nami. Od dziś, przez kolejne dziewięć dni, będzie jednak można zobaczyć i usłyszeć jeszcze wiele. Codziennie w amfiteatrze odbywają się koncerty, a po nich, w sali kinowej, wieczorne jam sessions. Informacjami o szczegółach, raczy nas dyrektor artystyczny imprezy, Janusz Szrom
W bieżącym roku chodzieskie warsztaty odbywają się wraz z towarzyszącym im festiwalem. Czy nowa formuła stanie się drogą do powołania samoistnego Chodzieskiego Festiwalu Jazzowego, trudno przewidzieć. Nie mniej, to co zaproponowano, jest z całą pewnością nowatorskie, twórcze i oryginalne. To dodatkowy powód aby być tutaj z nami.
Tegoroczna impreza rozpoczęła się tradycyjnym koncertem inaugurującym 51. Warsztaty Cho-Jazz oraz 1. Workshop Festiwal – jak nazwali go organizatorzy. Zapowiadający kolejnych wykonawców Janusz Szrom, zapoznał gości oraz uczestników z kadrą profesorską. Na scenie jako pierwsza zaprezentowała się, przyjęta burzą oklasków, Krystyna Prońko. Rozpoczęła koncert kompozycją zmarłego niedawno współtwórcy chodzieskich warsztatów, prof. Lucjana Kaszyckiego. Piosenkę „Pamiętasz była jesień” Kaszycki napisał jako temat do filmu „Pożegnania”. W 1958 roku zaśpiewała ją Sława Przybylska. Na chodzieskiej scenie piosenka ta wybrzmiała w ustach Pani Krystyny w czysto jazzowej formule. W dalszej części koncertu, który trwał aż do późnego wieczora, Kadra raczyła widzów wysublimowanym dźwiękiem oraz słowem. Działo się naprawdę wiele.
Program koncertowy tegorocznych warsztatów jest wyjątkowo bogaty. O tym co będzie można zobaczyć oraz usłyszeć w najbliższych kilkunastu dniach, rozmawiamy z Januszem Szromem, dyrektorem artystycznym warsztatów.
Koncerty już trwają. Na co nie zdążą czytelnicy naszego tygodnika?
Nie zdążą już niestety na koncert Tymona Tymańskiego. Za nami jest już także występ duetu Chyła&Smoliński, zawierający współbrzmienie rzadko stosowanej w muzyce jazzowej harmonijki ustnej oraz skrzypiec. W minioną środę odbył się też rodzinny koncert wokalistki Doroty Miśkiewicz z jej tatą, Henrykiem Miśkiewiczem, który śmiało można powiedzieć, jest legendą polskiego saksofonu. Ten wybitny instrumentalista znakomicie wpisał się w historię chodzieskich warsztatów, na których w latach ‘80 bywał także wykładowcą. Wspólna obecność na scenie tych dwojga artystów nie jest codziennością, więc jest czego żałować.
Niech zatem miniona uczta, stanie się przystawką do tego, co można jeszcze będzie zobaczyć i usłyszeć…
Atrakcji jest wiele. Warto zerknąć na festiwalowy plakat i wybrać coś dla siebie. I zapewniam, nie będzie to łatwe zadanie. Jedną z wielkich osobowości jest na pewno Dante Luciani, grający na puzonie Amerykanin włoskiego pochodzenia. Jego dziadkowie to emigranci, którzy dawno temu osiedlili się w Stanach Zjednoczonych. Brat dziadka Dantego grał z orkiestrą Paula Whitemana, która po raz pierwszy zaprezentowała światu „Błękitną rapsodię” Georga Gershwina. Ojciec był natomiast pilotem słynnej Latającej Fortecy, który podczas II Wojny Światowej wykonał aż 25 misji bojowych. Nasz gość jest zatem synem wielokrotnie odznaczanego bohatera wojennego, który ma olbrzymie zasługi dla zwycięstwa Aliantów nad Niemcami. Dante ma też w swoim życiorysie całkiem mocny polski akcent. Jak się dowiedzieliśmy, jego pierwsza żona to Polka pochodząca z Lublina. Ich dzieci płynnie mówią po polsku. Dante zna nasz kraj, zwyczaje i upodobania. Już teraz zapraszamy wszystkich na Koncert Galowy, który na pewno będzie wyjątkowy, ponieważ nasz gość jest w trakcie tworzenia big-bandu złożonego z najlepszych studentów.
Dowiedzieliśmy się już, że będzie też koncert urodzinowy. Czy to prawda?
Prawda. Sześćdziesiąte urodziny obchodzi w Chodzieży wybitny trębacz i współpracujący z nami od lat Hans Peter Salentin. Jest to oddany bez reszty warsztatom pedagog. Cho-Jazz to miejsce dla ludzi, którzy są nie tylko wybitnymi muzykami ale mają też umiejętność przekazywania wiedzy. Talent pedagogiczny Salentina jest wyjątkowy i niepodważalny. Wiemy, że przygotowuje swój urodzinowy występ z wybranymi muzykami. Co zaproponują będzie jednak do samego końca spowite nieznaną nutą.
Przy okazji koncertów warto wspomnieć postać niedawno zmarłego profesora Lucjana Kaszyckiego…
Profesor sztuk muzycznych, Lucjan Kaszycki był w latach 1971-1973 twórcą chodzieskich warsztatów oraz pierwszym ich dyrektorem artystycznym. Dzięki niemu uczyły tutaj takie osobistości jak Tomasz Stańko, Bronisław Suchanek czy Zbigniew Seifert. Profesor Kaszycki zawsze podkreślał, że warsztaty są ważne nie tylko dla samych uczniów. Pełniąc funkcję dyrektora artystycznego zaglądał dyskretnie do sal lekcyjnych i obserwował, jak uczą się zawodu pedagoga jego byli studenci – pierwsza kadra chodzieskich warsztatów. Dobrze wtedy wiedział, że oto właśnie kształtują się zręby dydaktyczne młodych mistrzów – instrumentalistów. Tak dzieje się do dziś. Warsztaty kształtują nie tylko młodych adeptów jazzu. Tutaj uczymy się także my – pedagodzy. Uczymy się jak uczyć innych. To jedno z ważniejszych przesłań Profesora Kaszyckiego, które my staramy się kontynuować. Mam nadzieję, że spogląda dziś na nas z góry życzliwym okiem i kibicuje naszym wszystkim staraniom.
Edytor
kalendarz koncertowy festiwalu:
18.07 Koncert Inauguracyjny
19.07 Tymon Tymański
20.07 Chyła & Smoliński Koncert
21.07 Dorota Miśkiewicz & Henryk Miśkiewicz Quintet
22.07 60th Birthday of Hans Peter Salentin
23.07 Jazz Forum Talents
24.07 Jazz From Groningen and New York (godz. 18.00)
25.07 Piotr Baron Quintet
26.07 Artur Dutkiewicz Trio
27.07 Piotr Wyleżoł Trio
28.07 Rafał Sarnecki Quintet
29.07 Koncert Finałowy Warsztatów
30.07 Koncert Galowy Cho-Jazz 2021