Nieco ponad 2 miesiące zostały do 32. Półmaratonu Signify Piła. Data 3 września jest już ostateczna i stanowi termin, w którym zazwyczaj pilska impreza była rozgrywana. Dlaczego warto wystartować w Pile? Kilka Faktów z historii. Zarówno współczesnej i tej sprzed 3 dekad.
• Półmaraton Signify to bieg z historią. Przez trzy dziesięciolecia startowali tam najwspanialsi polscy biegacze i biegaczki. Olimpijczycy, medaliści mistrzostw Polski, tacy którzy zapisali złote karty polskiej lekkiej atletyki!
• Bieg z szybką trasą sprzyjającą uzyskiwaniu rekordów życiowych. Do dziś wielu zawodników posiada rekordy życiowe właśnie z Piły: zwycięzca z 2001 roku John Rotich, pierwszy zawodnik z 2011 Martin Mukule, Triumfator z 2013 Joshua Munywoki, mistrz Polski z lat 2001 i 2005 Adam Dobrzyński.
• Rekordy trasy świadczą również o wysokim poziomie imprezy i świetnej trasie: 1:02:11 Daniela Muteti i kobiet 1:11:09 Stella Barsosio.
• Rekord frekwencji jest również wykładnikiem pilskiej gościnności i zaangażowania organizatorów. W 2018 roku metę minęło 3825 zawodników! I zapewne byłoby więcej gdyby nie fakt, że 4 tysiące biegaczy to maksymalna grupa dobrana do przepustowości trasy. Po pandemii bieg chce nawiązać do liczb sprzed 2020 roku.
• Piła jest siedzibą Polskiego Stowarzyszenia Biegów (PSB), a dyrektorem samego biegu jest pan Henryk Paskal, prezes PSB który na początku lat ’90 sprowadził z różnych stron świata nowe standardy, które powieliło mnóstwo innych, polskich imprez biegowych.
• Do Piły od początku funkcjonowania imprezy przyjeżdżali biegacze zagraniczni. Między innymi z Japonii, Kenii, Etiopii, Norwegii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Szwajcarii i wielu innych państw.
• Startowali medaliści imprez międzynarodowych, jak Szwajcar Viktor Rothlin – Mistrz Europy w maratonie z Barcelony 2010 i Aleksandra Lisowska – Mistrzyni Europy z Monachium 2022.
• Dobre skomunikowanie Piły z resztą kraju.
• Samo miasto, które oferuje dziedzictwo kulturowo – historyczne z domem, w którym urodził się Stanisław Staszic, z dziewiętnastowieczną Parowozownią, czy neogotyckim budynkiem seminarium nauczycielskiego z początku XX wieku. Odetchnąć można w wielu pilskich parkach, stanowiących zielone płuca miasta, albo na spacerze urokliwym bulwarem nad Gwdą
Zapraszamy do Piły! Na liście startowej już blisko tysiąc biegaczy. Czas do półmaratonu jest wciąż wystarczający, aby podjąć decyzję i ruszyć z przygotowaniami! Rejestracja będzie otwarta do 2 września. Limit wynosi 1700 zawodników. Nie zwlekaj i zapisz się już dziś!
Strona internetowa: www.pila.halfmarathon.pl
Henryk Paskal