Budujemy przedszkole na Koszycach

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Nowoczesny obiekt, w którym powstaną kolejne cztery oddziały przedszkolne będzie przeznaczony dla setki dzieci. Nazywamy go „przedszkolem marzeń”, ponieważ poza klasycznymi salami dla dzieci i placem zabaw będzie on wyposażony w pomieszczenia specjalistyczne. Przedszkole powstanie przy ul. Nad Gwdą.

– Zależy nam przede wszystkim na komforcie dzieci, które będą codziennie spędzały czas w tym przedszkolu, ale jednocześnie stawiamy na rozwiązania ekologiczne służące szerzej społeczeństwu. Obiekt będzie wykorzystywał technologie fotowoltaiczne. Ma być przyjazny środowisku m.in. pod względem małej retencji wody, poprzez system gromadzenia i wykorzystania wód deszczowych np. do
podlewania ogrodu – informuje prezydent Piły Piotr Głowski.
Przedszkole będzie budynkiem parterowym, przystosowanym w pełni do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W skład przedszkolnej infrastruktury wejdą: cztery przestronne sale z łazienkami i szatniami oraz wyjściem na zewnętrzny taras. Dodatkowo sale specjalistyczne: gimnastyczna, do zajęć sensorycznych i leżakowania dla najmłodszych.
– Przedszkole będzie w pełni wyposażone zarówno w różnego rodzaju zabawki, pomoce dydaktyczne, jak i sprzęt sportowy. Stawiamy na wszechstronny rozwój najmłodszych, ale poza tym na ich komfort i wytchnienie, więc poza pomieszczeniem do leżakowania, w poszczególnych salach zostaną wydzielone, odpowiednio wyposażone miejsca do odpoczynku dla dzieci – dodaje Sebastian
Dzikowski, dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Urzędu Miasta Piły.
Kolejne pomieszczenia będą przeznaczone do pracy pedagoga, psychologa i logopedy. Poza tym znajdą się tu oczywiście w pełni wyposażone kuchnia i pralnia oraz pomieszczenia socjalne: toalety i prysznice dla pracowników.
Ogrodzony ogród zostanie podzielony na trzy strefy: sensoryczną, dla dzieci młodszych i starszych. Oprócz standardowego placu zabaw usypana zostanie trawiasta górka, tor dla rowerków biegowych, zadaszone miejsca piknikowe i mini ogródek. Przy budynku znajdzie się parking z dojazdem dla dostawców oraz osobne miejsca postojowe dla rodziców. Obiekt będzie wyposażony w monitoring.
Budynek będzie utrzymany w tonacjach „ziemi” z elementami drewna, a położony w pobliżu lasu i rzeki będzie dla dzieci nie tylko miejscem zabawy i edukacji, ale także wytchnienia w pięknym otoczeniu pełnym zieleni, bo nasadzenia krzewów i drzew również zostały uwzględnione w projekcie.
Inwestycja jest realizowana w formule „zaprojektuj i wybuduj”, wykonawcą będzie firma THERMBAU Polska Sp. z o.o. Przewidywana wartość inwestycji to 15 744 000 złotych, w tym 7 800 000 złotych to dofinansowanie z rządowego Programu Inwestycji Strategicznych. Przewidywany okres zakończenia realizacji inwestycji to pierwszy kwartał 2025 roku.

pila.pl