Zima i sprzyjające jej warunki pogodowe to nie tylko warunki dla narciarzy, to także możliwości dla organizacji kuligów. Zorganizowanie kuligu jest świetnym pomysłem, ale należy wszystko zaplanować z głową. W przeciwnym razie zamiast zapewnić świetną zabawę, można przyczynić się do tragedii.
Z chwilą, kiedy zima zawitała na dobre, policjanci otrzymują zgłoszenia od mieszkańców o niewłaściwie organizowanych kuligach. Warunki pogodowe to sprzyjające możliwości dla różnych zabaw na śniegu. Jedną z atrakcyjnych zabaw jest kulig. Ulubiony zwłaszcza przez dzieci i młodzież. Zorganizowanie kuligu jest świetnym pomysłem, ale należy wszystko zaplanować z głową.
Zabawa choć przyjemna, nie zawsze jest bezpieczna. Przykłady z Polski pokazują tragiczne w skutkach przykłady, że przyczepianie do samochodu worków, sanek czy też innych urządzeń, na których siedzą dzieci, jest niczym innym jak tylko brakiem wyobraźni ze strony dorosłych. Sanki nie są przystosowane do szybkiej jazdy za samochodem. Nie od dziś wiadomo o tym, że nie można organizować kuligu samochodem.
Policjanci przypominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa.
– bezpieczniejszą i dozwoloną formą kuligu, jest ten organizowany w zaprzęgu za pomocą odpowiednio wytresowanego zwierzęcia, głównie konia,
– kulig musi być zorganizowany pod okiem dorosłych,
– wyposażenie pojazdu zaprzęgowego (m.in. w oświetlenie) ma odpowiadać warunkom określonym w stosownych przepisach – Rozporządzenia Ministra Infrastruktury,
– pasażerowie sań powinni zachować ostrożność i spokój, unikać przepychanek, które grożą wypchnięciem.
– kierujący pojazdem zaprzęgowym powinien zachować odpowiednią prędkość i ostrożność.
Zabrania się ciągnięcia za pojazdem osób na sankach, nartach lub innych podobnych urządzeniach art. 60 ust.2 pkt. 2 Ustawy Prawo o ruchu drogowym. Jest to wykroczenie za które może grozić grzywna (mandat 500 złotych i 5 punktów karnych)
Jeśli podczas kuligu za samochodem dojdzie do wypadku, którego skutkiem będzie ciężki uszczerbek na zdrowiu lub śmierć, sprawcy może grozić kara pozbawienia wolności do lat 8.
Przepisy ruchu drogowego obowiązują na drogach publicznych, nie mają zastosowania na drogach polnych i leśnych, gdzie zazwyczaj organizowane są kuligi.
Asp. Beata Budzyń
KPP Wałcz