Agata Wolniewicz. Poza pięknem…? – zaproszenie na wernisaż

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Pilska Galeria Biura Wystaw Artystycznych zaprasza na wernisaż zatytułowany „Poza pięknem…?”. Swoje prace zaprezentuje Agata Wolniewicz, artystka związana z Akademią Sztuki w Szczecinie.

Agata Wolniewicz to artystka działająca w przestrzeni sztuk wizualnych, która w 2012 roku ukończyła Projektowanie Graficzne na Akademii Sztuki w Szczecinie. Pomimo szerokich zainteresowań, w swojej twórczości rezerwuje największy obszar dla malarstwa, w centrum którego stoi człowiek oraz jego ciekawy i emocjonalno- duchowy wymiar.

Agata Wolniewicz jest obecnie asystentką na swojej macierzystej uczelni w Pracowni Rysunku i Malarstwa dr hab. Elżbiety Wasyłyk oraz doktorantką na Wydziale Sztuki Uniwersytetu Technologiczno – Humanistycznego w Radomiu. Choć malarstwem zajmuje się niespełna 6 lat, stworzone dotychczas prace zaprezentowała na ponad 20 wystawach zbiorowych oraz 2 indywidualnych (wystawa „Pomiędzy”, Galeria Poziom 4, Filharmonia im. Mieczysława Karłowicza, Szczecin oraz Galeria R+, Akademia Sztuki w Szczecinie). Brała m.in. udział w 14 Międzynarodowym Jesiennym Salonie Sztuki BWA – Ostrowiec Świętokrzyski, jako finalistka w wystawie 25 Festiwalu Polskiego Malarstwa Współczesnego, Zamek Książąt Pomorskich, Szczecin, oraz w Wystawie Finalistów Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Wizualnych inSPIRACJE / OKSYDAN – Muzeum Narodowe w Szczecinie. W 2019 r. otrzymała wyróżnienie honorowe na 5 Triennale Polskiego Malarstwa Współczesnego „Jesienne Konfrontacje”.

Jestem osobą, której w genach zapisano twórczą energię. Choć w obszarze sztuk wizualnych „kręci” mnie niemal wszystko, to jednak prym wiedzie malarstwo – mówi artystka. – Analityczne a zarazem niematerialne spojrzenie na otaczający mnie świat jawi mi się jako gra cienia i światła, jako gra kolorów, które zarażają się wzajemnie. Precyzyjność i dbałość o każdy detal powoduje, że moja twórczość jest dość realistyczna, ale czasami przełamana lekką nutą surrealizmu. W moich z pozoru statycznych obrazach, zamarłych w bezruchu chwilach i gestach czeka na odkrycie ogromny ładunek emocji. Swoim malarstwem próbuję zatrzymać chwilę i zatrzymać na chwilę. W 2012 roku ukończyłam Akademię Sztuki w Szczecinie, gdzie od 2016 roku pracuję.

„Agata Wolniewicz jest malarską młodego pokolenia, która kreuje swoją narrację malarską poprzez ukazywanie człowieka jako fenomenu symbiozy ducha i materii. To podkreślenie  ducha jest o tyle istotnie, że staje w opozycji do współczesnej nadmiernie eksploatowanej, a behawioralnej wizji człowieka ukazującej go jako część deterministycznego mechanizmu przyrody i kulturowego matriksu. (…) Warstwa artystyczna jej prac również staje w opozycji do bylejakości większości realizacji malarskich, nie tylko w Polsce. (…) Jej warsztat technologiczny, rzetelność wykonawcza sprzyjają obrazom jako rzeczom pięknym, zachwycającym” – pisze w katalogu do wystawy dr hab. Elżbieta Wasyłyk, profesor Akademii Sztuki w Szczecinie.

Galeria BWA w Pile zaprasza na wernisaż wystawy a piątek, 5 listopada, o godz. 19.00. Następnie ekspozycję będzie można oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-15.00, w środy do godz. 19.00.

Na wystawę zapraszają BWAUP w Pile oraz Powiat Pilski.

Edyta Kin
BWAP Piła