Bezpieczeństwo przez cały rok – autobusem do szkoły

Najnowsze Wałcz Wydarzenia

WAŁCZ. Dzisiaj policjanci wałeckiej drogówki przeprowadzili działania kontrolno-edukacyjne, podczas, których sprawdzali bezpieczeństwo dzieci, które na co dzień dojeżdżają do szkół autobusem. Akcja polegała nie tylko na kontroli pojazdu. Były także rozmowy z młodymi pasażerami i miłe niespodzianki”.

Policjanci drogówki nie tylko z chwilą rozpoczęcia roku szkolnego prowadzą działania kontrolne w rejonie placówek oświatowych. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży to priorytet dla policjantów. Dzisiaj jak i wczoraj policjanci kontrolowali autobusy dowożące najmłodszych do placówek oświatowych.

Mundurowi sprawdzali wymaganą dokumentację, stan techniczny pojazdu oraz stan trzeźwości kierowcy. Działania prowadzone były w obrębie szkół i dotyczyły również pojazdów prywatnych. W trakcie prowadzonych akcji funkcjonariusze rozmawiają z dziećmi i młodzieżą o bezpieczeństwie podczas podróży, czyli obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa, właściwych zachowaniach w pojeździe oraz zasadach wsiadania do autobusu i zachowaniu bezpieczeństwa podczas opuszczania pojazdu.

Dzieci podróżujące na co dzień do szkoły autobusem otrzymały od Pań policjantek odblaskowe breloczki oraz odblaskowe pokrowce na plecak. Prowadzone kontrole przebiegały w miłej atmosferze. Policjanci nie odnotowali żadnych nieprawidłowości.

Pamiętajmy!

– Jeśli siedzenia pasażerów wyposażone są w pasy – co ma miejsce w większości nowoczesnych autobusów – zapnijmy je. W razie wypadku zatrzymają nas one na siedzeniu, dzięki czemu unikniemy wyrzucenia przez szybę.

– Pojazd bardzo wyeksploatowany, z dużym przebiegiem, nawet jeśli jest przygotowany do drogi, stwarza ryzyko awarii i komplikacji w czasie podróży.

– Jeśli mamy podejrzenia dotyczące niesprawności autokaru, bądź zachowanie kierowcy wskazuje, że może on znajdować się pod wpływem alkoholu, nie powinniśmy zgadzać się na wyjazd. Należy wówczas zadzwonić na Policję, która zweryfikuje podejrzenia.

Do działań włączyła się Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Wałczu.

KPP Wałcz