BEZPIECZNI I WIDOCZNI PIESI, ROWERZYŚCI- DZIAŁANIA DROGÓWKI

Interwencje Na sygnale Najnowsze Wałcz Wydarzenia

Ładna pogoda sprzyja miłośnikom jednośladów. Większość tych osób przesiada się z samochodu na rower. Dzisiaj policjanci drogówki przeprowadzili na terenie miasta działania kontrolo- informacyjne przypominając wszystkim rowerzystom i pieszym o prawidłowym zachowaniu się na drodze i przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego.

Wielu rowerzystów korzysta z chodników, co w wielu przypadkach podyktowane jest to poczuciem bezpieczeństwa, a niekiedy brakiem dostępnej dla nich przestrzeni. Policjanci wałeckiej drogówki przypominali, podczas prowadzonych działań o zasadach poruszania się rowerem ale też i obowiązkach rowerzysty. Rowerzysta na drodze jest bardziej narażony na niebezpieczeństwo niż kierowca w samochodzie.

Rowerzystę oraz pieszego nie chroni maska samochodu ani pasy bezpieczeństwa. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie przepisów ruchu drogowego i prawidłowe zachowanie na drodze. Duża część niebezpiecznych sytuacji na drodze wynika z faktu, że niechronieni uczestmnicy ruchu drogowego są słabo widoczni dla kierowców. Policjanci apelowali do rowerzystów i osób pieszych o noszenie elementów odblaskowych i właściwe oświetlenie roweru.

Jadąc na rowerze powinniśmy pamiętać o sprawnych rowerowych lampkach i odblaskowych elementach stroju. Podobnie, kiedy poruszamy się pieszo poza terenem zabudowanym po zmierzchu. Choć my dobrze widzimy oświetlone samochody, ich kierowcy niekoniecznie widzą nas- podkreślali policjanci w trakcie prowadzonej akcji.

Pamiętajmy!

Najlepszym rozwiązaniem dla kierujących jednośladami są wytyczone ścieżki rowerowe. W przypadku ich braku rowerzysta może jechać poboczem, pod warunkiem, że stan pobocza na to pozwala, a poruszanie się nim nie będzie utrudniało ruchu pieszym. Kierujący jednośladem może jechać prawą stroną pasa ruchu jedynie wtedy, gdy nie ma możliwości poruszania się poboczem. Prawo dopuszcza również możliwość jazdy rowerem po chodniku. Jednak jest to możliwe tylko ze względu na złe warunki atmosferyczne uniemożliwiające poruszanie się po jezdni. Pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku – z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.

 

KPP Wałcz