Bezpieczny senior – spotkanie w Kole Gospodyń Wiejskich

Edukacja Najnowsze Wałcz Wydarzenia
Policjanci jednostki policji w Wałczu włączyli się w organizację spotkania dla seniorów zorganizowanego w siedzibie kole Gospodyń Wiejskich w Bronikowie. Członkinie koła oraz seniorzy otrzymali wskazówki na temat oszustw metodą na tzw. wnuczka i na policjanta, a także podstawowych zasadach bezpieczeństwa na drodze.
W minioną sobotę (21.01.2023 r) w ramach programu „Bezpieczny senior”, a przy okazji obchodów Dnia Babci i Dziadka policjanci spotkali się z najstarszymi mieszkańcami wsi Bronikowo w gminie Mirosławiec. O spotkanie dla seniorów poprosiła przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich „Błyskawica 2” pani Małgorzata Cebula. W trakcie spotkania omówiona została problematyka z zakresu oszustwa metodą „na wnuczka” i „na policjanta” oraz niebezpieczeństwa związane z oszustwami internetowymi, głównie wchodzeniem w otrzymywane linki i wiadomości sms. Policjantka dzielnicowa mł. asp. Małgorzata Janicka przestrzegała obecnych na spotkaniu seniorów przed oszustami działającymi metodą „na wnuczka”, na policjanta” itp.
Funkcjonariuszka podawała konkretne przykłady przestępstw, do jakich doszło na terenie powiatu wałeckiego w ostatnich latach, w których ofiarami byli oszukani seniorzy. Przykłady te stały się przyczynkiem do dyskusji na temat błędów, jakie popełniły ofiary. Ważnym tematem  były także oszustwa w sieci, gdzie ofiarami stają się głównie młode osoby. Oszuści nakłaniają do kliknięcia przesłanych przez siebie linków, które kierują do fałszywych stron wyłudzających dane dostępowe do konta, wyłudzają od ofiar dane, żeby następnie okraść swoją
ofiarę- informowała st. asp. Beata Budzyń oficer prasowy wałeckiej jednostki.
Podczas spotkania nie zabrakło również tematów z ruchu drogowego. Przypomniano o podstawowych przepisach ruchu drogowego dotyczących pieszych, rowerzystów oraz kierujących pojazdami. Zachęcano do używania elementów odblaskowych, dzięki którym znacznie poprawia się widoczność na drodze, a dzięki temu bezpieczeństwo pieszego i rowerzysty. Na koniec wszyscy seniorzy i członkinie KGW otrzymały odblaskowe kamizelki i opaski, a na ręce przewodniczącej koła policjantka dzielnicowa wręczyła kalendarz na 2023 r oraz materiały profilaktyczne.
Program policji zachodniopomorskiej „Bezpieczny Senior” finansowany jest z budżetu Województwa Zachodniopomorskiego.
Spotkanie przebiegało w miłej i ciepłej atmosferze.
KPP Wałcz
st. asp. Beata Budzyń