Był drugi „Flagowiec”!

Historia Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Najciekawsze w przygodzie z historią jest to, że nadal potrafi nas zaskoczyć w temacie, wydawałoby się znanym i oczywistym.

Od 2008 roku, kiedy narodził się pomysł uratowania i sprowadzenia do Piły naszego Su-22M4 – „Tygryska” opowiadamy, że to taki „Flagowiec” 6. pułku lotnictwa myśliwsko– bombowego, ponieważ jako jedyny posiadał namalowane na stateczniku pionowym godło tej jednostki.

A jednak nie był jedyny! Wiemy to dzięki fotografiom z rodzinnego albumu, które udostępnił nam Pan Piotr Tytuła. Służył On w 6. plmb jako starszy technik klucza uzbrojenia 1 eskadry lotniczej. Fotografie, na których jest widoczny samolot Su-22M4 nr boczny 7105 z godłem 6. plmb na stateczniku pionowym zostały wykonane w 1996 roku. Najciekawsze jest to, że przez 15 lat nikt nas nie poprawił, nie wspomniał, że był jeszcze jeden samolot z godłem, nie było go widać na żadnej fotografii w naszych zasobach, czy na internetowych forach. Obecnie samolot z numerem 7105 znajduje się w Gnieźnie, niestety na jego stateczniku nie ma już godła 6. plmb, nasz „Tygrysek” pozostaje obecnie jedynym „Flagowcem” 😉

Pilskie Muzeum Wojskowe