Chcesz skończyć z wynajmowaniem mieszkania? Oto jak kupić je na kredyt

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Własne mieszkanie nie powinno pozostawać w sferze marzeń. Odważ się na poważniejszy krok, zrezygnuj z wynajmu i postaraj się o kredyt hipoteczny. Banki konkurują między sobą, dlatego może okazać się, że i na ciebie czeka naprawdę atrakcyjna oferta. Co zrobić, aby cała procedura zaciągania kredytu i kupowania mieszkania przebiegła sprawnie i bezstresowo? Wyjaśniamy.

Po pierwsze – oszacuj, ile możesz wydać

Dowiedz się, ile kosztuje mieszkanie, które zaspokoiłoby potrzeby twoje i twojej rodziny. Następnie skonfrontuj to ze swoim budżetem – czyli wkładem własnym. Aby na poważnie myśleć o mieszkaniu na kredyt, musisz pokryć minimum 20% ceny ze swojej kieszeni, a resztę pożyczy ci bank.

Pamiętaj też, że wkład własny to dopiero początek wydatków. Pieniądze będą potrzebne ci również podczas zawierania umowy u notariusza. Od ceny mieszkania zostanie naliczony wtedy podatek od czynności cywilnoprawnych, który zawsze płaci kupujący nieruchomość. Dolicz do tego koszt ustanowienia hipoteki. Przemyśl też, jak wysoką ratę możesz płacić – pomogą ci w tym wskazówki znajdujące się artykule https://finanse.rankomat.pl/poradniki/jak-obliczyc-odsetki-i-rate-kredytu-hipotecznego/.

Przemyśl, czy kupowane mieszkanie wymaga generalnego remontu i czy masz na niego fundusze. Jeżeli zamierz nabyć lokal od dewelopera i z rynku pierwotnego, to co prawda nie zapłacisz wysokiego podatku PCC, ale będziesz urządzać nieruchomość niemal od zera. Musisz zdawać sobie sprawę, że ekipa remontowa i materiały budowlane słono kosztują.

Dlatego jeśli nawet masz odłożone pieniądze na zakup mieszkania, to nie wydawaj ich wszystkich na wkład własny. Na pewno przydadzą ci się podczas załatwiania formalności lub kapitalnego remontu.

Po drugie – dowiedz się, czy masz zdolność kredytową

Banki chętnie udzielają kredytów, ale tylko tym, którzy są wiarygodnymi kredytobiorcami. Aby należeć do ich grona, musisz:
• mieć stałe dochody i najlepiej umowę o pracę
Im zarabiasz więcej, tym masz większe szanse na otrzymanie kredytu hipotecznego. Liczy się jednak też, jak osiągasz dochody. Banki preferują kredytobiorców, którzy mają stałe zatrudnienie i od przynajmniej od 3 miesięcy pracują na umowę o pracę.

Bank na podstawie twoich dochodów oszacuje, czy będziesz w stanie spłacać raty. Wysokość zobowiązania względem banku nie może pożerać lwiej części twojego domowego budżetu;
• mieć nieskazitelną historię kredytową
Na problemy z otrzymaniem kredytu hipotecznego muszą nastawić ci, którzy w przeszłości nieterminowo spłacali raty pożyczki lub kartę kredytową. Ich wizerunek jako kredytobiorców jest wtedy mocno nadszarpnięty. Natomiast jeżeli ty wzorowo wywiązywałeś się z warunków umowy kredytowej, może to pozytywnie wpłynąć na decyzję o przyznaniu kredytu.
• mieć jak najmniej innych zobowiązań
Jeżeli już spłacasz kredyt, masz ciągle niespłaconą pożyczkę na remont mieszkania czy wakacje, będzie to dla banku impulsem do uważnego przyjrzenia się twojemu miesięcznemu budżetowi. Musisz wtedy zarabiać na tyle dużo, aby móc opłacić kolejną ratę.

Po trzecie – przygotuj dokumenty potrzebne do podpisania umowy kredytowej

Wymagane dokumenty mogą różnić się w zależności od polityki banku. Jednak jeżeli jesteś osobą fizyczną, która zamierza wnioskować o kredyt hipoteczny, to spodziewaj się, że na pewno będziesz potrzebować:
• dokumentu tożsamości – dowodu osobistego lub paszportu;
• zaświadczenia o dochodach – muszą być one wystawione przez twojego pracodawcę. Oprócz tego bank może wymagać okazania umowy o pracę oraz zeznania podatkowego za miniony rok;
• wyciągów bankowych – zwykle z ostatnich 6 miesięcy poprzedzających wnioskowanie o kredyt;
• umowy przedwstępnej – to na jej podstawie bank wie, jakiego lokal będzie kredytować.

Zanim bank zdecyduje się udzielić ci kredytu, to przyjrzy się także operatowi szacunkowemu sporządzonemu dla nieruchomości. Wykona go i dostarczy go do kredytodawcy rzeczoznawca współpracujący z bankiem.

Po czwarte – podpisz akt notarialny

Jeżeli jesteś stroną kupującą, to przychodząc do notariusza, by podpisać akt nabycia nieruchomości, musisz mieć jedynie umowę kredytową i dokument tożsamości. Dokument sporządzony w kancelarii notarialnej musi być dla ciebie w pełni zrozumiały i nie ma mowy, żeby znajdowały się w nim jakiekolwiek błędy. Dlatego poproś notariusza, aby wcześniej wysłał ci projekt takiej umowy – będziesz mieć wtedy szansę na wykrycie ewentualnych nieścisłości.

Po piąte – wnioskuj o hipotekę na rzecz banku

Pamiętaj, że warunkiem tego, aby bank uruchomił kredyt, jest dostarczenie mu aktu notarialnego i wniosku o wpis hipoteki w księdze wieczystej. Taki wniosek może znajdować się w umowie zawartej u notariusza. Poniesiesz jednak wtedy dodatkowe koszty – taksa notarialna będzie wyższa. Masz też możliwość samodzielnie wnioskować o wpis hipoteki w księdze wieczystej. W tym celu musisz udać się do sądu, wypełnić odpowiedni formularz, uiścić opłatę sądową i złożyć wniosek w biurze podawczym.
Kupowanie mieszkania na kredyt to nie czarna magia. Pamiętaj jednak, aby dokładnie przeanalizować wszystkie oferty bankowe – wesprzyj się np. rankingiem znajdującym się na https://finanse.rankomat.pl/kredyty/hipoteczne/. Zadbaj o to, aby formalności były dopięte na ostatni guzik, a mieszkanie kupisz bez niepotrzebnego stresu.

www.masalski.pl