Weź udział w analogowej kosmicznej misji badawczej!

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Znasz biegle angielski? Jesteś odporny na stres i dobrze znosisz izolację? Znajdująca się pilskim lotnisku placówka badawcza Lunares, poszukuje załogantów, którzy wezmą udział w symulacjach misji kosmicznych, które są częścią projektu „Miasto Piła z nową energią!”. Organizatorem misji jest spółka „Space is More” z Wrocławia, a partnerami Miasto Piła i Spółka „GWDA”. Formularz oraz wszystkie szczegóły znajdują się na stronie internetowej: https://lunares.space/crew/.

Jest to jeden z 39 projektów realizowanych na terenie Piły, na wykonanie którego gmina uzyskała pełne dofinansowanie z Funduszy Norweskich, w kwocie 240 000 złotych. Do końca roku w bazie Lunares na pilskim lotnisku, odbędą się łącznie cztery symulowane misje kosmiczne, które zostaną wykonane na zlecenie Spółki „Gwda”, przy jednoczesnym wsparciu Urzędu Miasta Piły.
– Po raz pierwszy mieszkańcy Piły i sąsiednich miejscowości, będą mieli okazję zobaczyć jak wygląda praca i życie wewnątrz takiego habitatu. Czym zajmują się naukowcy, którzy przyjeżdżają do Piły z całego świata już od kilku lat, żeby realizować u nas badania. Na pewno będzie możliwość poznania naukowców przed i po misji – mówi zastępca prezydenta Piły Beata Dudzińska.
– Będą to wydarzenia skupione głównie na tym, żeby pilanie mogli przyjść i porozmawiać z naszymi badaczami przed misją, a po jej zakończeniu posłuchać jakie są ich wrażenia – dodaje Leszek Orzechowski, dyrektor placówki badawczej Lunares.

Dodatkowo na uczestników spotkań, będą czekały stanowiska, przy których będzie można odkryć tajemnice kosmosu, przekonać się co jedzą astronauci podczas misji lub pod okiem specjalistów wykonać mapę nieba.
Ale spotkania i warsztaty to nie jedyna propozycja jaką dla pilan przygotowali organizatorzy. Scenariusz planowanych misji przewiduje bowiem możliwość udziału w nich dla mieszkańców naszego miasta. Wystarczy mieć od 21 do 65 lat, mieć ukończone studia inżynierskie lub licencjackie, znać płynnie język angielski, wypełnić formularz dostępny na stronie https://lunares.space/crew/ i wziąć udział w rozmowie rekrutacyjnej. Ważna jest również umiejętność współpracy i zarządzania grupą, umiejętność rozwiązywania konfliktów, cierpliwość i opanowanie w sytuacjach stresujących oraz umiejętności manualne i techniczne.
– Wciąż trwa nabór kandydatów do misji izolacyjnej. Trzeba będzie spędzić dwa tygodnie w izolacji z piątką innych osób, podczas różnorodnych badań nad eksploracją kosmosu. Będą to naukowcy z Europy i między innymi Stanów Zjednoczonych. Badania będą prowadzone na uczestnikach misji, czyli na analogowych astronautach. Czekamy na chętnych – zaprasza Leszek Orzechowski.
Zadanie realizowane jest w ramach projektu pn. “Miasto Piła z nową energią!” współfinansowanego ze środków Norweskiego Mechanizmu Finansowego na lata 2014-2021 pod hasłem “Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

pila.pl