NIE ZOSTAWIAJ DZIECI ANI ZWIERZĄT W ROZGRZANYM AUCIE!

Czarnków Najnowsze Regiony Wydarzenia

W związku z wysokimi temperaturami pamiętajmy o wymagających naszej opieki – dzieciach, osobach niepełnosprawnych oraz zwierzętach. W żadnym przypadku nie pozostawiajmy ich, nawet na krótką chwilę w zamkniętym, przegrzanym samochodzie. Takie bezmyślne zachowanie, może je narazić na ogromne niebezpieczeństwo, a nawet utratę życia. Policjanci podczas codziennej służby zawsze zwracają uwagę na takie sytuacje i reagują natychmiast.

Wystarczy zaledwie kilkanaście, a czasem tylko kilka minut w zamkniętym, przegrzanym samochodzie, żeby organizm dziecka przestał prawidłowo funkcjonować. Jeżeli jesteśmy świadkami takiej sytuacji, bezwzględnie reagujmy na bezmyślność opiekunów. Jak najszybciej powinniśmy powiadomić odpowiednie służby, dzwoniąc na nr alarmow112. Sami nie odchodźmy od samochodu, lecz poczekajmy na przybycie służb ratunkowych, którym wskażemy dokładnie miejsce.

Jeżeli wiemy, że zwłoka zagrozi życiu lub zdrowiu osobie pozostawionej w samochodzie, sami możemy podjąć próbę wyciągnięcia jej z pojazdu. Zgodnie z art. 26 Kodeksu Karnego – „nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu uchylenia bezpośredniego niebezpieczeństwa grożącego jakiemukolwiek dobru chronionemu prawem, jeżeli niebezpieczeństwa nie można inaczej uniknąć, a dobro poświęcone przedstawia wartość niższą od dobra ratowanego”.

Radzimy, aby roztargnieni rodzice podczas podróży z dzieckiem, pozostawili na tylnym siedzeniu coś, co dodatkowo zmusi ich do otwarcia tylnych drzwi, zanim opuszczą samochód. Małe dzieci i te, które zasną w czasie jazdy nie są w stanie przypomnieć nam o swojej obecności. Wyjście nawet na chwilę do sklepu, by zrobić zakupy może narazić nasze dziecko, osobę niepełnosprawną na utratę życia.

Dla bezmyślnych rodziców najłagodniejszą konsekwencją będzie mandat karny. Karę za popełnienie omawianego czynu przewiduje również Kodeks karny w art. 160 paragraf 2 – ,,Jeżeli na sprawcy ciąży obowiązek opieki nad osobą narażoną na niebezpieczeństwo, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Za pozostawienie zwierzęcia w wysokiej temperaturze, w szczelnie zamkniętym samochodzie zgodnie z ustawą o ochronie zwierząt może grozić kara nawet do lat 3 pozbawienia wolności.

Karolina Górzna-Kustra