Chciała zainwestować – niemal straciła wszystkie oszczędności. Oszukańcze serwisy internetowe

Interwencje Na sygnale Wałcz

Policjanci Komendy Powiatowej Policji w Wałczu ostrzegają przed próbami oszustw przy inwestowaniu w kryptowaluty. Inwestycje są legalne, ale oszuści wykorzystując fałszywe serwisy internetowe, podszywają się pod pośredników i oferują ułatwienia w inwestowaniu. Reklamie kryptowalut uległa mieszkanka Wałcza, która o mały włos nie straciła oszczędności.

Kryptowaluty cieszą się popularnością nie tylko wśród osób zainteresowanych światem finansów. Inwestycje w kryptowaluty, co do zasady są legalne, ale oszuści wykorzystując fałszywe serwisy internetowe, podszywają się pod pośredników i oferują ułatwienia w inwestowaniu. Bądźmy więc czujni. Zainwestować swoje pieniądze postanowiła także 59 letnia mieszkanka Wałcza.

Kobietę zainteresowała reklama, dotycząca zainwestowania pieniędzy w kryptowaluty, która pojawiła się na znanym serwisie społecznościowym. Postanowiła ona przejrzeć tę stronę. W związku z czym, wpisała swoje dane: imię, nazwisko, adres poczty elektronicznej i numer telefonu. Po krótkim czasie otrzymała telefoniczne wskazówki co do dalszego postępowania w inwestycję w tym,  konieczność przelania na konto inwestycyjne kwotę wysokości 900 złotych.

Według udzielonych wskazówek kobieta założyła także polecaną aplikację, podając do niej kod rozmówcy, który oferował pomoc. Kiedy oszuści próbowali wyłudzić od 59 latki oszczędności życia, które miały zostać przelane na utworzone konto, do pokrzywdzonej zatelefonował pracownik banku, celem potwierdzenia wiarygodności mającego nastąpić przelewu pieniędzy.

Wtedy mieszkanka naszego powiatu zorientowała się, że została oszukana. Na szczęście straciła tylko niewielką część oszczędności.

Pamiętajmy! Przestępcy nakłaniają potencjalnych pokrzywdzonych do zainwestowania pieniędzy, obiecując wysokie i szybkie zyski. Wyłudzeń dokonują osoby, które podają się za tzw. „brokerów” inwestycyjnych – pracowników firm pośrednictwa i doradztwa inwestycyjnego. Firmy te reklamują swoje usługi w mediach społecznościowych, serwisach internetowych oraz aplikacjach mobilnych.

Jeśli przeczytasz artykuł czy post w mediach społecznościowych, obejrzysz reklamę lub skontaktuje się z Tobą osoba, która proponuje:

  • szybki i wysoki zysk dzięki inwestycji w kryptowaluty,
  • instalację aplikacji na telefonie lub komputerze, która ma posłużyć do zakupu kryptowaluty,
  • wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji przez „analityka”, którzy zadzwoni do Ciebie i udzieli pomocy, zastanów się, zachowaj zdrowy rozsądek i ostrożność.

Uwaga!

  • Zapoznaj się z informacjami, które dotyczą inwestowania w kryptowaluty – link: https://uwazajnakryptowaluty.pl/;
  • Sprawdź wiarygodność podmiotu. Zweryfikuj opinie w Internecie. Nie poprzestawaj na jednej stronie z opiniami;
  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej;
  • Nie udostępniaj nikomu danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych;
  • Nie przesyłaj nikomu skanów swojego dowodu osobistego;
  • Nie instaluj dodatkowego oprogramowania, na urządzeniach z których logujesz się do bankowości elektronicznej;
  • Jeśli otrzymasz przelew od nieznanego nadawcy, pod żadnym pozorem nie przekazuj środków dalej, nawet jeśli „Twój doradca” o to prosi – nieświadomie możesz brać udział w przestępstwie.

źródło: KPP Wałcz