Czarnków tańczył przeciwko przemocy

Czarnków Najnowsze Wydarzenia

CZARNKÓW. “Nie zgadzamy się na jakąkolwiek przemoc! Wspólnie wytańczymy dobro!” – to treść Deklaracji Przeciwko Przemocy, którą 14 lutego podpisali uczestnicy I czarnkowskiej edycji międzynarodowej akcji “Nazywam się Miliard/One Billion Rising”.

Organizatorem i koordynatorem przygotowań w Czarnkowie było Stowarzyszenie “CEL” Centrum Efektywności Lokalnej. Próby tańca trwały miesiąc, a nad układem choreograficznym czuwała Kinga Jahnz. W tańcu przeciwko przemocy udział wzięły młode baletnice i Ich mamy z Akademii Baletowej Księżniczek, a także przedstawicielki stowarzyszeń i samorządu.

Jak podkreśla jedna z tańczących mam, to ważne, abyśmy rozmawiały z córkami o tym, czym jest przemoc i dlaczego nie wolno się na nią godzić.

-Tańczę, aby pokazać córce siłę i odwagę – podkreśla.

“Nazywam się Miliard” w Czarnkowie swoją obecnością wsparli: Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Krzysztof Maćkowiak, Wicedyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 Irena Redmann, Sekretarz Gminy Czarnków Mariusz Grzegorek oraz Prezes Fundacji Edukacji i Rozwoju Centrum Wszechświata Ewa Matuszczak.

Czarnkowski występ swoim Patronatem Honorowym objęła parlamentarzystka Maria Małgorzata Janyska, która jednocześnie wzięła czynny udział w finałowym występie. Ogólnopolskiej akcji patronował natomiast Rzecznik Praw Obywatelskich Adam Bodnar.

Akcja “One Billion Rising” ma swój początek w 2011 r., a pierwszy raz przeciwko przemocy wobec kobiet i dziewcząt cały świat zatańczył 14 lutego 2013 roku.

Martyna Chwarścianek-Bednarek
Stowarzyszenia CEL, Koordynatorka “Nazywam się Miliard” w Czarnkowie
Więcej na: www.facebook.com/StowarzyszenieCELCentrum