DOSTAŁEŚ/AŚ SMS’A O NIEUREGULOWANYM RACHUNKU ZA ENERGIĘ ELEKTRYCZNĄ? SPRAWDŹ WIARYGODNOŚĆ WIADOMOŚCI, ZANIM ZAPŁACISZ!

Czarnków Interwencje kraj Na sygnale Wydarzenia

Phishing to rodzaj oszustwa, który polega na podawaniu się za inną osobę, podszywaniu się pod firmę lub instytucję w celu wyłudzenia poufnych informacji, danych logowania, danych karty kredytowej, konta bankowego lub używanych haseł. Czarnkowscy policjanci ostrzegają przed oszustami podszywającymi się pod ,,PGE”, którzy za pośrednictwem wiadomości SMS, wzywają do uregulowania należności.

W wiadomości jest informacja o konieczności dokonania dopłaty oraz link, który ma pozwolić szybko rozwiązać problem. Prowadzi on na fałszywą stronę, gdzie ofiara ma do wyboru kilka metod płatności. W tym miejscu nastąpi próba wyłudzenia danych kart lub loginów oraz haseł do bankowości elektronicznej.

Oszustom zależy, aby adresat wiadomości kliknął w link i zainstalował złośliwe oprogramowanie, które umożliwi przejęcie kontroli nad telefonem i dostanie się do bankowości mobilnej. Link może również przekierować nas na fałszywą stronę banku. Wówczas przestępcy mogą wejść w posiadanie loginu i hasła do naszego internetowego konta bankowego.

Zwracajmy uwagę na to, kto i co do nas pisze. Nie korzystajmy z linków, które otrzymujemy od nieznanych osób i nie logujmy się przez nie na swoje strony bankowe. Nie wpisujmy nigdzie numeru swojej karty, nie wpisujmy wygenerowanych kodów Blik.

Aby mnie paść ofiarą oszustów, zachowajmy szczególną ostrożność.

KPP Czarnków, Karolina Górzna-Kustra