Dwa artefakty i mnóstwo “współczesnych” butelek na dnie Gwdy odkryli druhowie- nurkowie

Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Woda przykryje wszystko – i skarby, i śmieci. Przekonali się o tym nie pierwszy już raz druhowie Ochotniczej Straży Pożarnej Ratownictwo Wodne w Pile, którzy penetrowali dno Gwdy. Co znaleźli? Coś, z czego możemy być dumni. I coś, co niestety splendoru nam nie przynosi…

Kilka dni temu nurkowie z OSP RW uczestniczyli w pracach archeologicznych na rzece Gwda. Poszukiwania przyniosły niespodziewane efekty.

W ręce nurków wpadły dwa artefakty. Mniejsze z naczyń to kubek z okresu przedrzymskiego datowany na przełom II i I wieku p.n.e. Drugie naczynie to dzban datowany jest na okres późnego średniowiecza/początek nowożytności – poinformowali na facebooku druhowie OSP RW z Piły.

Jak dodają, eksponaty po dokładnym zbadaniu trafią do Muzeum Okręgowego w Pile.

Niestety, dno naszej pięknej Gwdy jest nie tylko “skarbcem”, ale i wielkim wysypiskiem śmieci. Miejsce, gdzie do niedawna cumowała “sławna” barka uwiecznił niedawno na nagraniu Leszek Skwara, prezes OSP RW w Pile.

Oto kilka kadrów z tego filmu.

Jak dowiadujemy się z komentarzy pod postem prezesa Skwary, chętnych na posprzątanie dna rzeki nie brakuje.

“Panie Leszku. Proszę podać dzień i godzinę, a wpadniemy to posprzątać” – napisał jeden z internautów.

Przypomnijmy, że takie akcje sprzątania dna Gwdy przez nurków z OSP RW w Pile przeprowadzane są co roku, a zdarza się, że nawet częściej. Za każdym razem ich efekt zaskakuje ilością i różnorodnością śmieci. W tym przypadku trzeba raczej stawiać na ilość.

(Red.)
Fot. OSP RW Piła