Facebook padł… na kilka godzin

kraj Najnowsze Wydarzenia

Była to największa do tej pory globalna awaria Facebooka. Wczoraj po godzinie 17. czasu polskiego ponad trzy miliardy ludzi zaczęły się zastanawiać, co się stało z największym serwisem społecznościowym…

Aplikacje Facebook, Instagram, Messenger i WhatsApp przestały działać na całym świecie. Przyczyną awarii nie był atak hakerski – poinformował “New York Times”, powołując się na źródła wewnątrz firmy. Z kolei agencja Reutera, powołując się na anonimowe informacje pracowników firmy, przekazała, że awaria mogła być spowodowana przez wewnętrzny błąd w sposobie kierowania ruchem internetowym do systemów Facebooka.

Sam Facebook natomiast poinformował, że główną przyczyną awarii były błędne zmiany konfiguracji routerów. “Nasze zespoły inżynierów ustaliły, że problemy spowodowały zmiany w konfiguracji routerów szkieletowych, które koordynują ruch sieciowy między naszymi centrami danych“. I zamieścił oświadczenie, w którym przeprosił za przerwę w funkcjonowaniu serwisów. “Szczerze przepraszamy wszystkich dotkniętych obecnymi awariami serwisów obsługiwanych przez Facebooka. Mamy problemy z siecią, a nasze zespoły pracują tak szybko, jak to możliwe, żeby jak najszybciej usunąć usterkę i przywrócić działanie” – przekazał dyrektor Facebooka ds. technologii Mike Schroepfer.

Serwisy zaczęły powracać do funkcjonalności po sześciu godzinach. Większość użytkowników odzyskała dostęp do swoich kont tuż przed północą.

Ta najdłuższa w historii Facebooka awaria znacznie uszczupliła konto  jego twórcy i dyrektora generalnego Marka  Zuckerberga. Ale jego majątek nadal jest pokaźny. Szacuje się go na ponad 120 miliardów dolarów.

(Red.)
Źródło: tvn24.pl