GWDA GWDĄ czyli KAJAKOWE POŻEGNANIE LATA 2018

Najnowsze Piła Wydarzenia

Większości z nas lato kojarzy się  z odpoczynkiem lipcowo ? sierpniowym. Jest to czas intensywnej rekreacji, nabierania sił przed nowym rokiem szkolnym.  Kajakarze z pilskiego Klubu Kajakowego PTTK GWDA co roku organizują spływ  pod nazwą ?Pożegnanie lata? właśnie w ostatnich dniach sierpnia, by skorzystać jeszcze z uroków wakacji.

Nie inaczej było w tym roku.  W ubiegły weekend na pole namiotowe przy Barze Krępsko zjechało się prawie 50 osób. Byli doświadczeni wodniacy, były osoby początkujące, turyści indywidualni i rodziny z dziećmi. Oprócz Pilan dotarli kajakarze z Człuchowa, Bydgoszczy, Warszawy, Poznania i Gdyni. Przyjechała nawet kilkuosobowa grupa amatorów kajakarstwa z Wielkiej Brytanii.

Biwak pod namiotami, snucie wspomnień i robienie planów do późnej nocy przy ognisku, zabawy rekreacyjne i pyszne jedzonko to to co turyści lubią najbardziej. A wodniacy  dodają do tego spływanie kajakami.

Trasa tego dwudniowego spływu wiodła naszą piękną Gwdą od Ptuszy poprzez Krępsko do bazy w Pile. Dość wysoki poziom wody pozwolił cieszyć się górskim charakterem pierwszego etapu. Wartki nurt i ?szypoty? na kamienistym odcinku dostarczyły spływowiczom wiele radości. Z kolei drugi dzień na spokojnej, prawie stojącej , spowodowanej zalewami przed elektrowniami, wodzie pozwolił na doskonalenie techniki pływania, towarzyskie rozmowy i  podziwianie przyrody Gwdy  innej o każdej porze roku.

Nasza Gwda jest ładnie oznaczonym (zazwyczaj) szlakiem kajakowym, niestety niezbyt zagospodarowanym. Brakuje przede wszystkim całorocznej bazy noclegowej, pól biwakowych czy choćby miejsc postoju. Ale największym , od lat nierozwiązanym utrudnieniem, są tzw. przenoski, czyli miejsca w których należy kajaki wyciągnąć z wody i przenieść dookoła przeszkody w postaci elektrowni  przegradzającej rzekę. Spiętrzone kamienie, wysokie brzegi zniechęcają zwłaszcza początkujących wodniaków.

Gwdę przegradza 11 elektrowni, wszystkie są uciążliwością dla wodniaków, ale najgorzej jest na elektrowni Koszyce w Pile. Spiętrzone, ostre kamienie poraniły już niejedną nogę. A wystarczyłby pas transmisyjny lub parę długich drewnianych belek, po których można by zsunąć kajak i kilka kamieni ułożonych płasko dla schodzących na wodę. Wodniacy polecają uwadze władz ten temat.

Pożegnanie lata to nie jest pożegnanie ze spływami. Imprezy organizowane przez Klub Kajakowy PTTK Gwda w Pile przez cały rok są dostępne dla wszystkich chętnych. Każdy początkujący sobie na nich poradzi. Klubowicze służą radą i pomocą. W tym roku będą jeszcze organizowane dwa spływy jednodniowe ? 11 listopada i na ?mikołajki?.  Informacji można uzyskać w pilskim PTTK lub na stronie PTTK lub Klubu.

Do zobaczenia na turystycznych szlakach.

Prezes Klubu Kajakowego PTTK Gwda w Pile ? Joanna Piotrowska