Jubileuszowy XXX Półmaraton SIGNIFY

Najnowsze Piła Regiony Sport Wydarzenia

PIŁA. Wspaniały jubileusz kolejnej edycji biegów długodystansowych w Pile nie mógł się odbyć, bez udziału senatora Adama Szejnfelda, który z tej okazji ufundował też swoje puchary dla najlepszych zawodniczek i zawodników XXX Międzynarodowego Półmaratonu Signify Piła. Organizatorem wydarzenie było Stowarzyszenie Biegów Ulicznych z prezesem Henrykiem Paskalem na czele.

Senator Adam Szejnfeld był jednym ze sponsorów nagród dla zwycięzców. Ufundowane przez Senatora puchary trafiły do najlepszych z najlepszych zawodników miasta Piła. W kategorii mężczyzn byli to: Łukasz Stachowiak, Jakub Filipiak oraz Hetzig Piotr, a w kategorii pań były to: Monika Kapera, Kamila Kubińska oraz Ewa Pierzgalska. Gratulacje.

„Pilska piętnastka”, to w latach 90. był bieg po Pile na dystansie 15 km, który dał początek pięknej tradycji biegania w stolicy Wielkopolski Północnej. Od 2000 roku dystans powiększono do 21,0975 km, dzięki czemu stał się oficjalnie półmaratonem spełniającym wszystkie krajowe i międzynarodowe standardy.  Tegoroczna edycja wywołała zainteresowanie ponad 1700 biegaczy, spośród których aż 1072 stanęło do rywalizacji, którą kończyło 1051 osób, co stanowi rekordowy wynik w skali Polski.

Jak co roku półmaraton zapoczątkował bieg VIP-ów, po czym senator Adam Szejnfeld wraz z zastępcą Prezydenta Miasta Piły panem Krzysztofem Szewcem, wręczyli zwycięskiej trójce medale. W tym roku zwycięzcą biegu VIP został Krzysztof Pabich – Starostwo Powiatowe Piła, drugie miejsce należało do Pana Macieja Tryta – prezes Jutrzenka Dobre Miasto, miejsce trzecie natomiast zajął Wojciech Hoolk – wiceprezes Zarządu Signify Piła.

Po dekoracji zwycięzców biegu VIP rozpoczął się bieg główny Międzynarodowego Półmaratonu Signify. Linię mety jako pierwszy przekroczył Tomasz Grycko, zawodnik UKS Bliza Władysławowo, który pokonał trasę zaledwie w 1.04.44. Miejsce drugie zajął Grzegorz Kujawski, zawodnik LKS Ziemi Puckiej z czasem 1.10.54. Trzecie miejsce natomiast przypadło  dla Adriana Bednarka z klubu Adrianbednarek.pl, z czasem 1.10.59.  W klasyfikacji generalnej kobiet najlepsza okazała się Monika Jackiewicz, zawodniczka klubu MKL Szczecin, która zameldowała się na mecie z czasem 1.12.50. Miejsce drugie zajęła Veretska Valentyna z czasem 1.15.51. Trzecie miejsce zajęła Rozalia Gapska, biegająca w Klubie Biegacze Józefa Noji, z czasem 1.20.53.

***

Półmaraton PHILIPS Piła, to dziś bieg o nazwie Międzynarodowy Półmaraton SIGNIFY Piła. Ćwierć wieku temu pomysłodawcą i inicjatorem przeprowadzenia długodystansowego biegu ulicznego w Grodzie Staszica, był Henryk Paskal, reprezentant naszego kraju w biegach długich, a później doświadczony i utytułowany polski maratończyk. Do 1999 roku impreza była rozgrywana pod nazwą „Pilska Piętnastka”, a od 2000 roku organizowana jest na dystansie półmaratonu. Prestiż zawodów podkreśla ranga Mistrzostw Polski w Półmaratonie, które w Pile odbywają się od 2000 roku. Od 2006 roku uczestnicy pilskiego półmaratonu otrzymują na mecie medale z wizerunkiem czołowych polskich maratończyków w historii polskiej lekkiej atletyki.