Kobieta straciła ponad 15 tysięcy euro

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Przestrzegamy mieszkańców naszego regionu przed przestępczym działaniem oszustów. W ostatnim czasie kobieta mieszkająca w naszym regionie straciła ponad 15 tysięcy euro. Przestępcy podszywali się za przedstawicieli placówek parapsychologicznych.

Przestępcy, którzy oszukują swoje ofiary zawsze bazują na emocjach. Ich głównym zadaniem jest wywołanie strachu, lęku i wzbudzenie poczucia odpowiedzialności za los swoich najbliższych. Przestępcy nie próżnują – każdego dnia wymyślają nowe metody, które skutecznie wykorzystują do wyłudzenia gotówki. Prowadzona przez nich manipulacja może dotyczyć wielu aspektów jak np. operacji bankowych, inwestycji, uregulowania rzekomych zaległości, udziału w akcjach policyjnych czy tak jak w tym przypadku wartości religijnych. Dlatego szczególnie przestrzegamy przed sytuacjami, które w konsekwencji dążą do przekazania jakichkolwiek pieniędzy.

W ostatnim czasie ofiarą przestępczego działania padła obywatelka Ukrainy mieszkająca w naszym regionie. Kobieta otrzymała telefon od rzekomych przedstawicieli placówki parapsychologicznej, której siedziba znajduje się poza granicami Polski. W trakcie rozmowy przestępcy używając różnych metod manipulacyjnych wmówili kobiecie, że życie i zdrowie jej najbliższych jest zagrożone. Pokrzywdzona nie chciała kontynuować rozmowy, ale w słuchawce usłyszała, że przedstawiciele będą dzwonić dalej, ponieważ jej rodzinie grozi poważne niebezpieczeństwo.

Przestępcom udało się namówić kobietę, aby wykonała pierwszy przelew niewielkiej kwoty pieniędzy na ich konto. Przekazane fundusze miały być wykorzystane na zakup przedmiotów niezbędnych do odprawienia specjalnych rytuałów, a w konsekwencji ściągnięcia ciążacej na jej rodzinie klątwy. Później oszuści potrzebowali kolejnych pieniędzy związanych z wypożyczeniem specjalnych ikon. Środki te miały zostać zwrócone na konto po zakończonych obrzędach. Tak jednak się nie stało. W ciągu ich przestępczego działania kobieta straciła ostatecznie ponad 15 tysięcy euro.

Apelujemy do wszystkich mieszkańców, aby zawsze zachowywali czujność. Szczególnie wtedy, kiedy dzwonią do nas nieznajome osoby. W większości przypadków takie telefony kończą się próbą wyłudzenia pieniędzy. Przestrzegamy, aby w takich sytuacjach nie kontynuować rozmowy i nie wykonywać poleceń usłyszanych w słuchawce. Apelujemy również, aby zachować spokój i zimną krew. Przestępcy stosują różne metody manipulacyjne tylko po to, aby znaleźć słaby punkt, który będą mogli wykorzystać wyłudzając pieniądze.

st. sierż. Wojciech Zeszot