Kolejna ofiara kryptowalut straciła ponad 200 tyś złotych

Biznes Interwencje Na sygnale Wałcz Wydarzenia
Do jednostki Policji w Wałczu zgłosił się mężczyzna, który został oszukany poprzez logowanie się za pomocą AnyDesk do komputera. Pokrzywdzony chciał zarobić inwestując w kryptowaluty. Warto pamiętać, że żaden bank nie poprosi nas przez telefon o pobranie oprogramowania!
Do 58 letniego mieszkańca Wałcza zatelefonował nieznany mu mężczyzna, który opowiedział w jaki sposób zarabia się pieniądze inwestując w kryptowaluty. Pokrzywdzony postanowił zainwestować i w tym celu zainstalował na swoim komputerze aplikację AnyDesk. Nieznanemu rozmówcy podał login i hasło dostępowe do swojego rachunku bankowego. Do mężczyzny telefonowała także kilkakrotnie kobieta, która namawiała wałczanina na dokonywanie kolejnych inwestycji i przelewów, na co pokrzywdzony przystawał.
Wpłat dokonywał przez pobraną wcześniej aplikację AnyDesk. W przeciągu trzy tygodniowych kontaktów ze sprawcami mężczyzna
stracił ponad 200 tys. złotych. Nieznani rozmówcy nie wzbudzili podejrzeń u pokrzywdzonego mimo, iż mężczyzna nie mówił czystym polskim językiem, a ze wschodnim akcentem.
Najważniejsze o czym należy pamiętać to, że pracownicy banków jeśli do nas telefonują i oferują np. kredyt, nie będą prosić nas o podanie naszych danych, ponieważ bank je posiada. Ponadto żaden bank ani firma nie poproszą nas przez telefon o pobranie oprogramowania! Jeśli ktoś, kogo nie znasz, prosi Cię o dostęp do któregokolwiek z Twoich urządzeń i chce, abyś pobrał określone oprogramowanie: Uważaj! Istnieje ryzyko, że możesz stać się ofiarą oszustwa. Nigdy nie ufaj rozmówcy, którego telefonu się nie spodziewałeś! Nie ufaj oferowanej “pomocy”, o którą nie prosiłeś!
Pamiętaj o prostych i ważnych zasadach!
Zasada numer jeden: Nigdy nie dawaj dostępu do swoich urządzeń osobom, których nie znasz.
Zasada numer dwa: Nigdy nie udostępniaj nikomu danych logowania do bankowości internetowej ani żadnych haseł.
  • źródło: KPP Wałcz, asp. Beata Budzyń