Kolejni ochotnicy rozpoczynają szkolenie w 12. WBOT

Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Dolaszewo – tu stacjonuje jeden z pięciu batalionów wielkopolskiej „Dwunastki”. To tutaj rekruci spędzą najbliższych 16 dni. Instruktorzy i dowódcy będą uczyć ich podstaw rzemiosła wojskowego. Bramę koszar w Dolaszewie przekroczyło dziś ponad 60 ochotników.

Przyszli terytorialsi wcześniej pobrali pełne wyposażenie niezbędne do odbycia szkolenia podstawowego. Przed bramą dolaszewskiego batalionu stanęli w mundurach. W ciągu najbliższych dwóch tygodni będą uczyć się elementarnych zagadnień z zakresu taktyki, pierwszej pomocy medycznej na polu walki, bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią. Rekruci zapoznają się także z podstawami topografii, która jest niezbędna w codzienności wojskowej.

Podczas wcielenia, dowódcy sprawdzą z jaką kondycją ochotnicy przekraczają bramę koszar. Już w sobotę czeka ich sprawdzian z wychowania fizycznego oraz dopełnienie ostatnich formalności. Od tej chwili, przyszli terytorialsi muszą nastawić się na codzienny, kilkunastogodzinny trening wojskowy. Każdy dzień będzie zaczynał się pubudką o 5:30, porannym rozruchem fizycznym, śniadaniem i wymarszem na zajęcia. Od tego momentu, kandydaci na terytorialsów będą musieli stawić czoła własnym słabościom i nauczyć się funkcjonowania i pracy w ramach sekcji lekkiej piechoty.

Na zakończenie szkolenia, ochotnicy będą musieli zdać egzamin z pętli taktycznej, który pozwoli zweryfikować, czy kandydaci przyswoili wiedzę. Oczywiście „szesnastka” to dopiero wstęp do dalszego szkolenia. Po złożeniu przysięgi, terytorialsi będą kształcić się jeszcze 3 lata, nim osiągną gotowość bojową. Tym razem żołnierze złożą przysięgę w Złotowie.

***

Obecnie w szeregach 12 Wielkopolskiej Brygady Obrony Terytorialnej służy blisko 2500 żołnierzy. Stałym rejonem odpowiedzialności brygady jest województwo wielkopolskie oraz lubuskie. W skład brygady wchodzi w tej chwili pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): 122 blp w Dolaszewie, 124 blp z siedzibą w Śremie, 125 blp w Lesznie,  151 blp w Skwierzynie oraz 152 blp w Krośnie Odrzańskim.

 

12 Wielkopolska Brygada Obrony Terytorialnej