Komentarze i ogłoszenia!

Felietony Najnowsze Piła Regiony Wydarzenia

Do redakcji spływają różnego rodzaju wiadomości. Niektóre z nich zwracają uwagę na zjawiska, które nie powinny mieć miejsca. Dotyczy to między innymi hejterskich komentarzy, które nie są w żaden sposób moderowane. Przyjrzeliśmy się kilku portalom, które zamieszczają wiadomości od swoich obserwatorów/fanów.

Po czwarte

Widać wyraźnie, że administratorzy … czasu nie mają. Starają się wrzucać, jak najwięcej ogłoszeń w krótkim czasie, tak, żeby wszystkie wiadomości zostały dodane. Czy nie przydałaby się czasem selekcja ogłoszeń i wieści wszelakich? Cóż specyfika takich miejsc raczej nie ma zapisu w stylu: selekcja. Poza tym administratorzy często wrzucają ogłoszenia z hasłem –

Proszę o wrzucenie tej informacji bez nazwiska/Czy można anonimowo zamieścić to ogłoszenie… Wygląda to wszystko mało ciekawie, nieestetycznie, ciężko się połapać, gdy chce się znaleźć konkretne ogłoszenie.

Wystarczyłoby, gdyby na tego typu stronach, podpięty był regulamin, jako główny post, w którym napisano by, że:

1. Wszystkie ogłoszenia wrzucamy bez personaliów, wstępy o tym, że chcecie anonimowo dodać tekst, są niepotrzebne.

2. Zaczynajcie od haseł:

OGŁOSZENIE/PODRĘCZNIKI/KOSMETYCZKA/ZWIERZĘTA/KOTY/MIESZKANIE WYNAJEM/AUTO SPRZEDAŻ itd. Następnie treść ogłoszenia, na końcu dobrze dodać najistotniejsze 2/3 hashtagi. (To ułatwi nam panowanie nad tym miejscem).

3. Bądź kulturalny, po drugiej stronie komputera siedzi człowiek, taki sam jak ty, ma rodzinę, ma lepsze i gorsze dni. Inwektywy, obraźliwe komentarze będą kasowane, a osoba, która ich używa, będzie blokowana.

Po trzecie

Facebook nie pozwala osobom poniżej 13 roku życia zakładać konta. Dobrze sprawdzać, czy przypadkiem nie szerzy się tego, co niewłaściwe m.in. ze względu na wiek, ale owe względy mogą dotyczyć również takich kwestii jak moralności ogłoszenia, kwestii dotyczących szkodliwości społecznej… Osoby prowadzące tego typu strony powinny z zaangażowaniem czytać ogłoszenia i jednak (patrz punkt pierwszy) wprowadzić sensowną selekcję.

Po drugie

Kwestie związane z problemami natury psychicznej/zdrowotnej. Zrozumiałe jest, że ludzie chcą zapoznać się z opinią innych osób, które miały podobną sytuację/bywają u różnych lekarzy. Czy \ dobrą podpowiedzią będzie idź do lekarza XY i pierwszy lepszy komentarz pod tym z poleceniem owego lekarza brzmi: tylko nie idźcie do XY, każdy tylko nie on. Oczywiście decyzja należy do osoby, która napisała owe ogłoszenie i się zastanawia, co dalej jednak, czy faktycznie komukolwiek jest potrzebny ten rodzaj „poczty pantoflowej”?

Po pierwsze

W momencie, gdy ogłoszeniodawca/komentujący określa się za konkretnymi poglądami, bardzo często wylewa się fala hejtu. Przykładowo, kiedy okazuje się, że wg X pomocna może okazać się np. modlitwa lub wiara, odzywają się osoby z drugiego końca wszechświata i krzyczą doniośle, że zabobon, że w ogóle jak w tych czasach można dawać ludziom takie rady, że to napełnianie kabzy …. Tu zostawię kropki, które powinny powiedzieć więcej niż tysiąc słów. W kwestiach religijnych, politycznych i wielu innych, przedstawienie swojego stanowiska doprowadza do słownych przepychanek. Zdarza się, że ludzie w takich miejscach życzą sobie śmierci, wyzywają rodzinę, w rzeczywistości nie znając drugiego człowieka.

Zetknięcie się z takimi komentarzami może doprowadzić do sytuacji, w których będą one miały wydźwięk w realnym życiu. Osoby czytające takie komentarze, będące adresatem owych „życzeń” mogą mieć problem z funkcjonowaniem w swojej normalnej codzienności. Niektórzy stwierdzą, że po co w takim razie w ogóle wchodzą na tego typu strony??? Jednak warto byłoby dostrzec faktyczny problem.

Wszędzie, nieważne, czy jedynie w komentarzu w Internecie, czy w autobusie, czy jakimkolwiek innym miejscu publicznym warto byłoby zachowywać się kulturalnie. Kultura wypowiedzi powinna być zachowana również w komentarzach osób uczestniczących w życiu internetowym.

Tytułem podsumowania: zanim cokolwiek napiszesz na klawiaturze swojego telefonu, komputera zastanów się! I jeszcze słowo do administratorów owych stron, zaproście do działania moderatorów. Dorzućcie kilka osób do swojego zespołu, żeby łatwiej było wam panować nad tym, co dzieje się na waszych stronach. Na początek możecie automatycznie skorzystać z blokowania niektórych słów. Osoby ich używające nie będą mogły dodać komentarzy.

Niech wszystkim w Internecie będzie przyjemniej i bezpieczniej! Nie zapominajmy, że wszyscy mamy na to wpływ.

Dagmara Małgorzata