Komitet kolejkowy i 1989 lodów Bambino

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Tego jeszcze w Pile nie było. W 30. rocznicę pierwszych wolnych wyborów mieszkańcy miasta, zwłaszcza ci, którzy takiej daty nie odnotowali w swoim życiorysie, będą mogli poczuć klimat, jaki panował w naszym kraju w 1989 roku.  A był to bardzo ciekawy czas… Ciekawie zapowiada się także  ten dzień, ale o 30 lat straszy.

A ten powrót do przeszłości – bo taką nazwę nosić będą czerwcowe imprezy ? rozpocznie się w Dzień Dziecka.

1 czerwca zaprosimy dzieci na plac Zwycięstwa. Tam czekać będzie na nie dokładnie 1989 kultowych lodów Bambino.  Dlaczego one były takie wyjątkowe? O to pociechy muszą już zapytać swoich rodziców. Ponadto najmłodsi będą mogli skorzystać z darmowych przejazdów karuzelą. Mamy przygotowanych około tysiąca biletów. No i będzie trochę edukacji. Wyjaśnimy dzieciom czym była ? kolejka.  A był to cały mechanizm. Były zapisy, był specjalny zeszyt, był też komitet kolejkowy. Właśnie taki komitet powołamy tego dnia na placu Zwycięstwa. Natomiast 4 czerwca w zarządzanych przez miasto szkołach i przedszkolach będą przeprowadzone pogadanki, kanwą których będzie menu wolności, czyli takie samo, jakie serwowano podczas obrad Okrągłego Stołu. Dzięki temu dzieci będą mogły wrócić do czasów, w których my przeżyliśmy bezkrwawą  rewolucję ? mówi prezydent Piły Piotr Głowski.

Dariusz Kubicki, dyrektor MOSIiR w Pile: -Startujemy o godzinie 10. Na początek zaprosimy do komitetu kolejkowego. Kiedyś był on przymusowy, 1 czerwca 2019 roku będzie dobrowolny.  Potraktujemy go jako fajną zabawę i dydaktykę dla dzieci i młodzieży. Od godziny 11. natomiast w specjalnie  wystawionym na placu Zwycięstwa domku będą wydawane oryginalne lody Bambino. Przyjadą prosto z Łodzi. I trafią do 1989 szczęśliwców.  My ten smak jeszcze pamiętamy, a dzieci będą miały okazję by go poznać.

W klimat sprzed 30 lat wprowadzi również Muzeum Stanisława Staszica. W Dzień Dziecka zaproponuje  powrót do gier planszowych sprzed 30 lat.

Natomiast z okazji 30. rocznicy wolnych wyborów został również wydrukowany plakat okolicznościowy upamiętniający ten ważny dla każdego Polaka moment. Co jeszcze będzie się działo tego dnia w Pile?

Stanisław Dąbek, dyrektor Regionalnego Centrum Kultury: –4 czerwca w RCK o godzinie 18 otwarta zostanie wystawa pn. ?Droga do wolności:?, na której zaprezentowane zostaną karty wyborcze z tego okresu, a także zdjęcia z różnych spotkań i wieców, jakie w tamtym czasie odbywały się w naszym regionie. Także o godzinie 18. w sali widowiskowej rozpocznie się projekcja filmu ?Czas wolności?. Po nim zaprosimy na spotkanie z przywódcą Solidarności w ówczesnych czasach Franciszkiem Langnerem. Wcześniej można będzie wpisać swoje wspomnienia do księgi, która będzie wystawiona w foyer. Na tę okazję została również przygotowana specjalna ?pieczęć wolności?, która będzie przystawiana na okolicznościowych kartkach i kopertach. A o 21.30 na froncie budynku RCK wyświetlony zostanie logotyp Gary  Coopera wspomagany piosenkami Jacka Kaczmarskiego. Potem na gmachu pojawia się barwy narodowe.

 (Red.)