Koncert plenerowy w muzealnym ogrodzie

Kultura Najnowsze Piła Wydarzenia

PIŁA. Włodzimierz Andrzej Nahorny, wybitny polski muzyk jazzowy, pianista, saksofonista, flecista, kompozytor i aranżer wystąpi w Pile. Koncert zaplanowano na 18 lipca w ogrodzie Muzeum Stanisława Staszica.

Ze względu na pandemię koronawirusa, to muzyczne wydarzenie odbędzie się z pewnymi obostrzeniami.  Ilość miejsc dostępnych dla słuchaczy koncertu będzie ograniczona. Organizator zapewni uczestnikom dostęp do środków dezynfekujących, oni sami natomiast zobowiązani będą do samodzielnego wyposażenia się w materiały ochrony osobistej. Ponadto będą musieli zastosować się do ogólnych zasad udziału w imprezie ustalonych przez organizatora.

 ***

Włodzimierz Nahorny  urodził się w 1941 roku w Radzyniu Podlaskim.  Przeszedł wszystkie stopnie muzycznej edukacji, uzyskując absolutorium w klasie klarnetu sopockiej PWSM. Już w okresie studiów w 1959 stworzył swój pierwszy kwartet Little Four. Jeszcze w tym samym roku rozpoczął współpracę z zespołem North Coast Combo. Występował też w orkiestrze gdańskiej Filharmonii Bałtyckiej.

W 1962 wystąpił po raz pierwszy na Jazz Jamboree i to w roli solisty ? saksofonisty altowego w big bandzie Jana Tomaszewskiego. Na tej imprezie pojawiał się prawie przez 15 lat (prezentując się w różnych ? głównie Andrzeja Trzaskowskiego ? zespołach w latach 1962?1977). Autorskie trio zaprezentował w 1965 na festiwalu Jazz nad Odrą.

Nahorny sięgał po rozmaite muzyczne tworzywo: raz komponując balladę ?Jej portret?, z drugiej strony realizował się w jazzowych zespołach Andrzeja KurylewiczaKrzysztofa SadowskiegoAndrzeja TrzaskowskiegoJana Ptaszyna Wróblewskiego i Janusza Muniaka. Bywał też muzykiem rockowej grupy Breakout (nagrał z nimi dwie płyty), towarzyszył wokalistom ? Mariannie WróblewskiejŁucji Prus, grupie Novi Singers oraz łączył jazz z muzyką poważną. Sporym sukcesem stały się jego jazzowe interpretacje cyklu ?Mity? Karola Szymanowskiego.

Nahorny jest muzykiem wszechstronnym, zapraszanym do nagrań i koncertów innych twórców np. orkiestr radiowych. Swoich sił próbował także jako kompozytor muzyki filmowej i teatralnej. Spod jego pióra wyszły znane tematy jazzowe i popularne piosenki.

Współcześnie nagrał serię płyt ?Fantazja Polska? z jazzową interpretacją twórczości Karola Szymanowskiego i Fryderyka Chopina. Obecnie jest profesorem w Akademii Muzycznej w Gdańsku na kierunku Jazz i Muzyka Estradowa.

W 2011 Nahorny odznaczony został Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

 (Red.)

 (pl.wikipedia.org)